| anonima222003 a întrebat:

Cam cat timp dureaza prima menstruatie?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu esista o statistica precisa in aceasta privinta. De obicei menarha (prima menstruatie) este foarte scurta putand consta intr-o sangerare reprezentata de doar cateva picaturi desange, sau sangerari nesemnificative produse intr-o singura zi sau pe parcursul a 2 zile. In foarte rare cazuri menarha poate fi mai abundenta si sa se manifeste in jur de 3-4 zile si cu totul exceptional peste 7 zile. Daca sangerarea depaseste 7 zile si se mentine abundenta este indicat ca fata sa fie consultata de un medic ginecolog. Sanatate!

| DariaElena2004 a răspuns:

Prima menstruatie nu dureaza cu zilele. Cateva picaturi. Dar urmatoare le pot tine si o saptamana.