| TwilightSavedMyLif3 a întrebat:

Cam in cat timp se poate invata limba germana?
6 luni?

nu stiu nimic si as vrea sa stiu timpul in cat timp as putea sa invat

Răspuns Câştigător
| citron a răspuns:

Germana este o limba foarte complexa ...am o amica ce a invatat germana pe parcursul vacantei de vara, nu a iesit aproape deloc afara, fara plimbari cu prietenii, nimic... deci presupun ca daca esti ambitios o sa poti invata destul de bine in 6 luni

4 răspunsuri:
| St!L a răspuns:

Limba germana e destul de grea! Depinde cat de dispus esti tu sa o inveti si de asemenea pe masura si timpulhee hee

| Bia:X a răspuns:

Eu "invat" germana din clasa a 3a(sunt a Xa ) si sincer nu stiu prea multe si eu dau si teza din germanacrying e nasol rau... dar stiu persoane care au invatat germana in foarte putin timpwinking daca chiar iti doresti vei reusiiwinking succeshappy

| secret555 a răspuns:

In mai mult de 2 ani dac nu stii nimic

| trololololol a răspuns:

Din peăcate îţi va lua destul de mult timp. Pe lângă problemele de gramatică + cuvinte pe care va trebui să le înveţi, îţi va trebui o lungă expunere la vorbitul limbii germane ca să deprinzi chestii gen articolul (der-die-das), pentru care nu exista nici o regulă. (nici în română nu ai şti dacă îi un măr sau o măr fără să fii obişnuit cu limba, nu?)
Eu o ştiu relativ bine dupa grădiniţă şi clasele 1-8 făcute în Nikolaus Lenau.