| iuliana_5601 a întrebat:

Cand am fost la toaleta am obs o pata de sange pe chilot... mama trebuie sa vina de la servici si sunt cu tata... cum sa-i spun mameicrying ca mi-a venit? mi-e rusine si + ca tata sta numai prin casacrying

11 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Pai cauta un tampon.
Pata aia de sange, se numeste menstruatie.
Uite cateva despre menstruatie:
Menstruatia este o sangerare care se produce in vaginul fetelor sau al femeilor si care dureaza cateva zile. Aceasta incepe, de obicei, cand aveti 12 sau 13 ani dar se poate si la 8 sau la 17 ani. Ciclul menstrual va incepe atunci cand organismul este pregatit. Nu puteti nici sa-i grabiti aparitia, nici sa-l opriti.
Menstruatia sau "eumenorrhea" denota menstruatia obisnuita, normala care dureaza cateva zile (de obicei intre 3 si 5 zile, dar este considerata normala si intre 2 si 7 zile). Pierderea medie de sange in timpul menstruatiei este de 35 mililitri (intre 10 si 80 ml este considerat normal). Multe femei au observat scurgerea unor parti din endometrium (invelisul uterului) care apar ca tesut amestecat cu sange. O enzima numita plasmina (continuta in invelisul uterului) tinde sa inhibe coagularea sangelui.
Cheam-o pe mama ta in camera la tine si spune-i ca ti-a venit menstruatia. Nu trebuie sa iti fie rusine.

O zi buna.
Bafta!

| curiozitatea a răspuns:

Cheamo in baie si spune-i .uiteeeeeeeeeee.si arata-i pata.
Sau spune-i mamaaa mi-a enit mos craciuncrying.
sau zii: "sunt mega ultra super suparatacrying(... uitete in chiloti."
incearca sa o iei ca pe o gluma ca sa nu te panichezi.am trecut is eu prin asta.si era asa panicata. mie mi-a venit noaptea si de dimineata eram plina de sange, m-am dus la baie si abia atunci am vazut.era 6:30 toti dormeau numa mama era treaza si era in bucatarie.am strigat din baie [s-a trezit toata familia] si i-am zis incet fara sa auda restul. uiteee mi-a venit angry. si mi-a dat tampon am facut dus.si in somn cand mi-a venit parca visam ca fac pipi pe minecrying.
doamne ce greu e sa fii fata.

| curiozitatea a răspuns:

Funda.love struck? pentru raspunsul pe care l-am dat:S

| Enma a răspuns:

Schimbate si du-te repede la farmacie si cere un always happy acolo nu e o rusine straight facesi mai ales daca e farmacista

| shtephie a răspuns:

Spune-i mamei cu toata incredreawinking te va ajuta si iti va da sfaturi :*

| Addicted2Chocolate a răspuns:

Ti-e rusine? Nu trebuie sa-ti fie.Eu cand am patit-o am inceput sa tip prin casa si maicamea radea laughing. cat despre situatia cu tatal tau.inchide-te in camera si sun-o pe mama ta.sau,in cazul in care ajunge acasa, iar tatal tau vrea sa stea cu ea, spune-i ca trebuie sa-i arati ceva intr-un anumit loc si gata. happy
Cu rusinea nu faci nimic, trebuie sa-i zici din timp pentru a te ajuta sa te obisnuiesti cu ideea & sa stii ce sa faci.

| misa0missa a răspuns:

Spune-le amandurora laughing
pana la urma trebuie sa vada si tatal tau ca nu mai esti o fetitawinking
poate de acum incolo o sa vada si tatal tau cum sta treaba si te va lasa sa faci mai multe.
cum ar fi sa iesi cu baietii (ca doar esti domnisoara acum si nu mai esti copil) laughing))
vezi cum rezolviwinking
fundii?batting eyelashes love struck

| Andrada_5314 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine trage. o intr. un colt si spune-i ce ai patit nu ezita aceste lucruri trebuie spuse parintilor cu orice pret|!

| SEXobeat a răspuns:

Paii cand o vezi ca ii singura prin bucatarie etc.Hey mami uite ce am patit[ii explici] si daca nu vrei sa afle tatal tau ii zici ca nu vrei sa stie nimeni

| cristina_3043 a răspuns:

Nu ar trebui sa te rusinezi de lucrul asta, e ceva normal
atunci cand vine mama ta acasa spune-i ca vrei sa discuti cu ea intre 4 ochi si ii vei spune:d, oricum si ea a trecut prin asta ca orice femeie de altfel si se va simti mandra atunci cand ii vei spune ca fetita ei a devenit femeie

| Ella061 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine, toate trecem prin asta. o iei pe mama ta intr-un colt si ii spui. n-o sa se inatmple nimic. happy succes!