| notsurewhoiam a întrebat:

Cand e ritmul iambic si cand e trohaic?

Răspuns Câştigător
| selfie a răspuns:

Ritm trohaic. Ritmul rezultat din înlănţuirea cuvintelor cu accent pe prima silabă se numeşte trohaic. Astfel, masa-pasă, fată- roată, mare-n-are, carte-parte au ritm trohaic. Proverbul „ Cine are carte, are parte" este în întregime în ritm trohaic.

Ritm iambic. Ritmul rezultat din înlănţuirea de cuvinte cu accent pe a doua silabă se numeşte iambic. Cuvintele alai-mălai, balcon - beton, fecior-picior, mândruţ - drăguţ au ritm iambic.

| theotheuka a răspuns (pentru selfie):

MERCI foarte mult ahaaa, chiar m-ai autat, eram varza la ritm. Merci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru selfie):

Iti multumesc si eu! big grin

5 răspunsuri:
| DaNiElA_8352 a răspuns:

Ritmul rezultat din înlănţuirea cuvintelor cu accent pe prima silabă se numeşte trohaic...

Ritmul rezultat din înlănţuirea de cuvinte cu accent pe a doua silabă se numeşte iambic.

| Cila_Mihai_1998 a răspuns:

Ritmul trohaic este atunci cand prima silaba a cuvantului este accentuata iar urmatoare este accentuata si tot asa...Iar ritmul iambic este atunci cand prima silaba a cuvantului este neaccentuata iar urmatoare accentuata si tot asa..., dar poti sa le retii si asa:T1(prima silaba este accentuata) si i2(a doua silaba este accentuata)

| Sorin_Florea_Valentin_1997 a răspuns:

Este ritm trohaic atunci cand se pune accent pe prima silaba(prima silaba se poate pronunta mai tare).
Este ritm iambic atunci cand se pune accent pe ultima silaba(ultima silaba se poate pronunta mai tare).
Exemple:
1)trohaic:ma-sa(se pune accent pe prima silaba)
2)iambic:pri-e-ten(se pune accent pe ultima silaba)