| pentesterintimpuliber a întrebat:

Cand esti bun cu toata lumea, esti luat de prost?

Răspuns Câştigător
| anonima2724 a răspuns:

De cele mai multe ori da, dar există și persoane care o să te respecte și aprecieze pentru bunătatea de care dai dovada

12 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Da

| SilentRain a răspuns:

Dap

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Doar daca esti bun din motive egoiste esti luat de prost. Sau daca e doar o fațadă pioasă. Cu alte cuvinte doar dacă "te dai bun".

Dar daca ești bun cu adevarat, daca iubesti oamenii din adancul sufletului tau, ca pe tine insuti si chiar nu astepti nimic in schimb pentru asta atunci nu esti luat de prost.

| Lukasssz a răspuns:

Dap

| Invictusman a răspuns:

Da

| CIaudiu a răspuns:

Depinde peste ce persoane dai, insa ai sanse mari sa incerce cineva sa profite de bunatatea ta.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Da! Asa ca eu sugerez sa-i tratezi pe toti asa cum te trateaza si ei pe tine! Vezi tu, daca oamenii simt ca te pot face de ras in fata altora ca sa se faca pe ei insisi sa se simta mai bine si sa-si imbunatateasca imaginea, o sa o faca, iti spun sigur!

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Un om bun trebuie să fie înțelept, inteligent și corect, drept și atunci nu va profita nimeni de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cine dai.
Mie mi s-a intamplat asta, deci pot sa zic ca sunt mari sanse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când ești bun cu toată lumea și aștepți schimb bunătate, respect și tot ceea ce ai oferit, atunci EȘTI prost. Deoarece bunătatea aia nu e sinceră. Adevărul pur și real este că dacă încerci pe cât posibil să fii un om bun este cu neputință să fii tratat așa cu meriți. Vei fi de multe ori tratat cu nedreptate, chiar și de către persoane ce nu sunt rău intenționate. Dar pentru cineva sincer aceste lucruri nu te înrăiesc, ci te întăresc, deoarece scopul pentru care tu ești bun nu este acela de a-ți umfla ego-ul și de a primi aprecierea pe care crezi tu că o meriți.

Dragostea adevărată acoperă multe greșeli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SI atunci cand esti civilizat, finut, educat.

| Crescent a răspuns:

Cam da. Doar că de cele mai multe ori nu poți să devii răutăcios doar pentru asta. Așa esti tu, nu e la tine problema.