| andreearoscata a întrebat:

Cand iubesti cu adevarat poti ierta orice? (Chiar daca m-o inselat si spune ca nu o vrut, s-o întâmplat ca era beat!)

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Desigur. Inselatul nu e asa mare lucru cum cred astia de pe site. Conteaza sentimentele care le are pentru tine si daca exista intelegere intre voi. E mai bine sa stai cu un om care te-a inselat o data sau chiar si de mai multe ori dar te apreciaza pentru ceea ce esti decat cu unul care nu te inseala dar este nesimtit cu tine cum se plang multe fete, femei pe site. Dar trebuie sa intelegi ca inselatul nu e cine stie ce tragedie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mentholinks):

Desigur ca nu e nici o tragedie. Mai ales daca iti aduce si vreo venerica acasa cu ocazia asta. TU CITESTI CE TIMPENII DEBITEZI? P.S. Daca amindoi sunt de acord ca e relatie deschisa si poate si ea sa mearga cu altii cand o taie, ok. Dar parca pun pariu ca tu esti genul care zice ca nu sunt de condamnat masculii daca mai si inseala o data sau de mai multe ori, dar una care calca strimb o data e automat c*rva si trebuie' sa o lasi imediat. Asa e?

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Asta e cel mai idiot raspuns care l-am citit in cei 6 ani de activitate de TPU

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, pentru ca experienta va fi mai rea dupa cand se va repeta.

| Adry05 a răspuns:

Daca chiar simti poti incerca sa-i dai o a 2-a sansa, poate chiar a fost o greseala si a constientizat ce a facut si o sa se schimbe, dar daca se repeta iar, clar renunti la el.

| andreearoscata explică (pentru Adry05):

O spus ca o facut o greseala si ca o sa se schimbe, mulțumesc ca ma intelege si pe mine cineva!

| GirlOnline81 a răspuns (pentru andreearoscata):

Cat de convenabil din partea lui sa se ascunda in spatele cuvantului "greseala", in conditiile in care un om care iubeste nu poate suporta sa-si vada partenerul/partenera suferind, in conditiile in care el/ea este atat de atent/a cu deciziile si actiunile lui/ei, incat sa nu fie responsabil pentru durerea persoanei iubite.
Cat de convenabil sa dea vina pe bautura pentru faptul ca nu si-o poate tine in pantaloni... Dar, hei, de ce-mi bat capul? El s-a scuzat, tu i-ai acceptat scuzele, pentru ca in fond de ce nu... poate fi o vaza sparta a doua oara? ( asta, draga mea e o greseala, un accident nefericit. Sa inseli? Doar o "greseala" intentionata.)

| RAY a răspuns:

Inselatul niciodata

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din punctul meu de vedere poti ierta orice mai putin inselatul

| andreearoscata explică (pentru suntserios):

Așa-i dar o spun ca ii pare rau!

| suntserios a răspuns (pentru andreearoscata):

Lool, si ce credeai ca o sa zica altceva? Ca i-a placut si ca mai face odata data viitoare, ca tie oricum nu iti pasa da spune ca ii pare rau?

| ibaal a răspuns (pentru andreearoscata):

Nu exista "imi pare rau" in astfel de cazuri!
Cum ar fi sa te calce in picioare si sa-ti zica ca ii pare rau?!
Te omor si-mi pare rau?!
Nu, draga mea, doar scuze... VORBE!

| acerr a răspuns (pentru suntserios):

Daca esti indragostit nu prea poti, dar daca relatia este amortita nu iti pasa foarte tare.Se poate trece peste... lejer

| Freya1 a răspuns:

Daca te insala inseamna ca nu te mai iubeste, tu de ce l-ai mai iubi...Ierti din iubire dar nu cand nu te mai iubeste.

| OldSoul a răspuns:

Cand iubesti cu adevarat, nu poti ierta orice.
Dar cand iubesti orbeste, ei bine, atunci da, ierti orice.

Sincer, daca exista un lucru pe care sa nu-l iert, acela este inselatul.
Motivul e simplu, daca s-a intamplat odata, si iert, tot ceea ce fac, e sa-i dau inca o sansa sa ma insele, sansa, de care cel mai probabil va profita, si a-2-a oara, si de aici, tiparul se va repeta, pana va ajunge sa creada ca e o normalitate sa inseli si sa fii iertat, ceea ce nu e ok.

| Hammurabi a răspuns:

Văd că deja l-ai iertat. laughing
O să-ți dau un răspuns contrar convingerilor mele, dar cam asta e realitatea.
Sunt în lumea asta oameni care se mulțumesc cu puțin. Care se mulțumesc storcând stropul ăla de bine din răul în care trăiesc.
E foarte ușor să ajungi în situația asta atunci când nu ai suficient respect de sine, ești dominat permanent de nesiguranță, ești lipsit de curajul de a înfrunta "nedreptățile" vieții, dar mai ales atunci când crezi că iubești pe cineva, dar tu de fapt ești doar dependent emoțional de acea persoană.
Cred că asta e situația ta.
Te-a înșelat. Acum îl ierți.
Te va înșela iar. Îl vei ierta din nou.
Și tot așa, până când nu va mai fi nevoie să-l ierți, pentru că nu va mai avea importanță.
"S-a îmbătat bărbată-miu și s-a dus la alta?
Nu contează. Tot acasă vine."

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Hammurabi):

Deci tu nu iubesti acea persoana separat, nu o admiri, doar ai nevoie de ea pentru a te completa emotional(sa nu disperi).La asta te-ai referit cu diferenta intre iubire si dependenta emotionala? Explica-mi si mie daca n-am inteles bine, a sunat interesant.

| Hammurabi a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu, m-am referit doar la faptul că atunci când cel de lângă tine se poartă urât cu tine, nu te respectă, te neglijează, te înșeală, etc. iar după toate astea tu încă mai simți că-l iubești, aia nu mai e iubire, e doar dependență emoțională.
Pentru că dacă el se poartă cum am scris eu mai sus, e ilogic să-l mai iubești, să-l admiri, etc. cum ai scris tu.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Astia care zic ca inselatul nu e mare lucru sunt niste persoane care insala si isi cauta scuze. Nu exista scuze pentru asta.
Cum adica nu a vrut? L-a violat cineva? A vrut, bineinteles, in acele momente l-a durut in fund de tine, nu i-a pasat ca te raneste sau ca are copil acasa, a fost egoist. Beat nu e sinonim cu animal lipsit de autocontrol. Sau o fi, pentru unii, dar nu e o scuza. Daca bea in asemenea hal incat face lucruri pe care nu si le doreste:
1. de ce stai cu un betiv ordinar?
2. de ce stai cu un cheater?

N-ai pic de respect fata de tine, asa ca el de ce ar avea?

Cand iubesti pe cineva n-ai cum sa il inseli si nici sa ierti ca te insala. Pentru ca doare ca dracu.

Asta cu ''ma schimb'' e cea mai mare minciuna a secolului laughing. Nu, honey, daca e genul care inseala, pai o sa insele de cate ori are ocazia. Pentru ca ii sta in caracter. Daca nu i-ar sta, nu ar face-o. Si punct.

| Plato a răspuns:

Ce iubire mai fata? Iubirea si inselatul nu pot coexista. El NU te iubeste, oricat te-ai si te-ar minti.
Nu fi naivă si ridicola, daca s-a intamplat o data se va mai intampla. Chiar nu pui pret pe tine deloc?

| GirlOnline81 a răspuns:

Pot ierta pe cineva care face o greșeală, însă înșelatul este - din punctul meu de vedere - o alegere.
Beat sau treaz, pentru mine înșelatul înseamnă același lucru: cel mai dezgustător, dureros și lipsit de respect lucru pe care îl poate face cineva care susține ca te iubește.

| ibaal a răspuns:

Cred ca problema trebuie pusa altfel!
Daca te iubea te mai insela...chiar daca era beat?!

| andreearoscata explică (pentru ibaal):

Asa-i,dar o spus ca ii pare rau!

| Kuroo a răspuns (pentru andreearoscata):

Stii, vorbele trec, faptele raman. Din moment ce el te-a inselat, in timp ce era beat, a comis doua greseli dintr-un foc. Degeaba si-a cerut scuze, pot spune ca scuzele, la capitolul asta, nu reprezinta nimic. Daca o sa-l ierti pentru cee ce a facut, acceptandu-i niste scuze banale, o sa ajungi sa-i mai dai si alte sanse, pana o sa-ti dai seama ca a doua sansa de multe ori n-o sa mai vina. E greu sa pleci cand unul pune suflet si altul nu, dar o sa fie si mai greu sa te minti ca esti iubita.

| andreearoscata explică (pentru Kuroo):

Inteleg ce spui, dar aveam un copil împreună!

| Kuroo a răspuns (pentru andreearoscata):

Crezi ca acel copil va fi fericit sa creasca alaturi de un tata care i-a neglijat mama intr-un asemenea mod? Doare sa stii ca intre parintii tai exista astfel de neintelegeri majore...doare mai mult decat sa stii ca parintii sunt despartiti, crede-ma. Nu un copil tine o relatie, ci iubirea dintre cei doi, iar cand unul greseste, inseamna ca isi bate joc de celalalt. Sa inseli pe cineva e una dintre greselile cele mai majore, iar daca sunt iertate, se vor repeta iar si iar.

| acerr a răspuns (pentru ibaal):

Lolll

| acerr a răspuns (pentru Kuroo):

Dar ea de unde stie ca el a inselat-o? ia povestit? la prins?

| Kuroo a răspuns (pentru acerr):

Conteaza?

| acerr a răspuns:

Desigur! dar in inima ta ramane un sentiment ciudat
Sa sti ca intr o relatie barbatii se plictisesc, depinde de noi cat suntem de dargalase. Toate fem sunt inselate si cred ca la un moment dat si noi facem la fel

| MyStartx a răspuns:

Imbata-te si tu si vezi ce se intampla.