Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Când ma enervez reactionez foarte exagerat, efectiv nu ma pot controla. Tip și vorbesc urat și după aceea îmi pare rau de vorbele pe care le-am spus. Sunt intr-o situatie foarte nașpa

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In situația dată mi-e și frică să-ți răspund pe șleau

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa fac copii mici. Când nu știi incă să vorbești, și ție foame sau ești plin de rahat în pamperși, ai nevoie de mângăiere ( manganare, adică de mâncare) și de dezmierdare ( desmerdere, ștergere de rahat la fund). De acolo ți se trage. Se rezolvă cu înțârcare. Mieii ca să nu mai sugă la mă-sa, să mai râmână lapte și pentru cioban, se pun într-un țarc, de acolo cuvântul înțărcare.
La spital, se utilizează cămașa de forță, sau te leagă de pat. Și îți dă drumul după ce te-ai calmat. Te lasă să țipi până la comanda ho. Așa te educă. Dar fiindcă nu ai aceste modalități la îndemână, trebuie să te auto educi.

| Invictusman a răspuns (pentru sadrian46):

Ești genial omule rolling on the floor

| sadrian46 a răspuns (pentru Invictusman):

Da,
Așa am fost de când mă știu,
Și mototol și bleg și blând,
Și geniu mare, și pustiu.

| Lukasssz a răspuns:

Daca nu poti sa te controlezi du-te la psiholog.

| sadrian46 a răspuns (pentru Lukasssz):

Și pisicologul ce o să-i facă, dacă băiatu are presie la hormoni?

| Meme10Meme a răspuns:

Asta nu e o intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia si apuca-te de un sport de contact. O sa ti care aia cateva scaltoace si cu timpul a sa inveti sa ti controlezi dracii(nervii). E o chestiune de exercitiu. Mai practica ''arta nepasarii'' totodata.Invat-o. E un sentiment foarte placut sa te doara unde nu bate lumina de tot

| anna22anemona a răspuns:

Buna! incearca sa meditezi, asta inseamna sa stai intins sau turceste cu palmele in sus, in timpul asta trebuie sa te gandesti la tine, persoana ta, problemele tale, cum le poti rezolva pe acestea si ce trebuie sa schimbi la tine. Daca chiar nu te ajuta ar fi bine sa vizitezi un psiholog, nu o zic in nume de rau, dar acesta te poate ajua mai mult decat crezi, zic din propria experienta.