| alexey_3775 a întrebat:

Cand va inceta rasismul in Romania

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ca și în oricare altă țară - niciodată. Mereu vor exista oamenii cu idei rasiste. Chiar dacă vor mai dispărea, nu vor dispărea de tot.

| Liviu a răspuns:

Sa va spun eu cand va inceta?
Simplu eu am avut probleme cu un MUCOS de 14 ani.
Eu avand 20 ala vroia sa ma bata pe mine.
Simplu i-am zis ca il calc pe cap daca nu sta cuminte.(n-am indraznit.)
Ma intalnesc cu varuso si cu mai multi si era sa ma cam bat cu ei, din ce cauza?
Cacaciosu de varuso ala de 14 are gura mare, eu nu am nimic cu rromihappy
Chiar am tigani pe langa mine MULTI, dar ii salut, ma saluta happy nu ne injuram, nu ne batem.
Ba chiar pot spune ca ma inteleg mai bine cu ei decat cu romani lol.
Dar nu toti rromi sunt la fel.
eu personal am ce am cu rromi care se ia de lume.
In rest ii respect, daca vad ca nu ma respecta ii ignor.
Mai intai le ofer respect, ca apoi sa vad ce primesc.
Nu pot spune ca iubesc rromi, dar nici ca ii urasc.
Mi se par ca mai sunt si oameni de treaba din ei.
Acum nu toti or fura sau or face crime cum auzim, vedem.
marea majoritatea a rromilor fura, se ia de oameni aiurea.
Insa imi place sa cred ca mai sunt si excepti.

| Anca95 a răspuns:

Cred ca niciodata.Cum sa inceteze cand prectic parintii ii invata pe copii sa fie asa.Atunci cand esti mic si le spun"daca nu esti cuminte te dau la tigani". Inca din momentul ala copiii au o frica groaznica de tigani si le vad ca pe niste persoane extrem de rele care nu sunt in stare de nimic.In momentul in care cresc putin isi mai schimba parerea fata de rromi, majoritatea gandind ca rromii sunt cele mai aiurea persoane.Sincer,eu nu sunt rasista sunt si eu ei oameni si la urma urmei nu e vina lor ca fac parte din aceasta natie.Trebuie sa stam sa ne gandim ca si noi puteam face parte din ea si sa nu mai punem etichete pentru ca daca esti tigan sau oricare alta natie asta nu inseamna ca nu poti fi un om cumsecade.In ziua de azi dupa mine conteaza sa fii om cu toata lumea nu trebuie sa te crezi tu cel mai bun.Multi oameni spun ca rromii sunt niste hoti si lenesi, dar romanii nu sunt asa? Hai sa fim seriosi nu trebuie sa mai facem discriminari. Trebuie sa fim oameni cu toata lumea.

| Mălinuşaaa a răspuns:

Heii happy Din păcate, cred ca niciodată sad Bye. kiss

| Jigsaw a răspuns:

Eu sunt rasist! Nu suport ciorile astea numite tigani care isi spun "rromi"! Merg dincolo,fura,jefuiesc, omoara, si astfel toata lumea ne ia drept tigani! Ar trebui izolati dracului pe o insula toti.

| Andrei233 a răspuns:

Ce-i in neregula cu rasismul? Eu am o problema cu tiganii, insa apreciez foarte mult oamenii de culoare.

| EyeCandy a răspuns:

Cand oamenii isi vor schimba felul de a fi, si cand ii vor intelege pe cei de rase diferite...cand vor intelege ca si ei sunt ca noi si au si ei probleme happy

| adinaciosescu a răspuns:

Probabil cand v-a disparea in lume.Dar totdeauna se v-a mai gasi cineva cu principii rasiste...deci practic...niciodata.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Cand in Romania nu vor mai exista politicieni corupti si rromi inculti.

| SimonaAdina a răspuns:

IMakeItRainOYBL am o intrebare pentru tine? Tu sti ce inseamna cuvantul rasism? Ei bine eu nu prea cred ca sti ce inseamna din moment ce tu spui ca nu esti rasist si vorbesti astfel de unele persoane.Chiar daca nu ii suporti pe romi asta nu inseamna ca trebuie sa ii jignesti,dar ma rog fiecare gandeste in felul lui si daca tu te consideri mai presus decat ei este problema ta, dar invata pe viitor sa respecti oamenii indiferent de nationalitatea acestora daca vrei sa fi si tu la randul tau respectat. Apreciez foarte mult intrebarea ta Alexey, felicitari ca gandesti asa! Ganditi-va oameni buni, cum ar fi lumea daca nu ar mai exista rasismul? Eu sunt de parere ca toti oamenii suntem egali indiferent de nationalitate.De ce ii consderati pe romi niste fiinte inferioare?! Chiar daca nu ii suportati sunt si ei oameni pana la urma urmelor si au si ei aceleasi drepturi ca toti ceilalti.Da este adevarat ca unii dintre ei fura,omoara,etc.Dar nu doar ei fac aceste lucruri, si romanii ne fac de ras tara,si ei fura, omoara, etc.De ce se arunca cu pietre in romi cand fac ceva rau si in ceilalti nu, pentru ca si ei sunt la fel? Uneori un roman se poate numi chiar animal salbatic la cate lucruri ingrozitoare face dar nu este vazut asa de rau ca si un rom, dar de ce?! pentru ca amandoi sunt egali!