| igghi a întrebat:

Cand vad sange, lesin!
de ce?

8 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

Hemofobia este frica extrema si irationala fata de singe. Cazurile acute pot determina reactii fizice neobisnuite la alte frici cum ar fi sincopa vasovagala - lesinul. Reactii similare pot apare la traumatofobie si tripanofobie. Din acest motiv aceste fobii intra la categoria fobiilor singe - injectii - leziuni. Este cauzata de trauma directa sau indirecta in copilarie, desi unii au sugerat o legatura genetica studiile pe gemeni arata ca invatarea sociala si evenimentele traumatice sunt cauza mai degraba decit genetica.

Ce comic ai zislaughing!

| KevinAnthony a răspuns:

Conform psihologului clinician, master în psihoterapie analitică, Oana Şoroagă simptomele generale ale hemofobiei sunt: dificultăţi de respiraţie, transpiraţie excesivă, uscăciunea gurii, ameţeală, greaţă, slăbiciune fizică, palpitaţii cardiace, teama de accidente, de moarte şi uneori se poate ajunge la leşin ca şi în cazul tău. Suferinţa ta este împărtăşită de multe persoane şi este denumită hemofobie.

| zozoMik a răspuns:

BuNA
Panica laughing
Acesta este un refex pe care il avem cu toti insa doar la uni se manifesta happy
Denumirea medicala a,, lesinatului la vederea sangelui " cum ai spus tu, este sincopa vasovagala si se declanseaza nu numai la vederea sangelui, ci si intr-un moment de stres extrem, de frica, dupa o lovitura puternica, cand e foarte cald, dupa ce stai mult in picioare.
Bataile inimi se raresc brusc iar vasele de sange din picioare se dilata permitand sangelui sa stagneze la acest nivelhappy Toate acestea fac ca sangele sa nu mai ajunga in cantitate suficienta la creier, drept urmare devenim palizi, ametim putin si la scurt timp ne pierdem constiinta happy
Sper ca ai inteles:X

| BCoMichael a răspuns (pentru zozoMik):

Starea se numeste Hemofobie
Hemo = sange
Fobie = frica
Si eu am asa ceva si se manifesta exclusiv atunci cand vad sange, fie si intr-ul film laughing
Este putin stresant pentru ca imi plac filmele de actiune sau filmele cu Ninja laughing si de fiecare data cand urmeaza o faza mai sangeroasa am tendinta sa-mi acopar privirea crying
Mda... Daca vrei sa incepi "de jos" iti recomand Happy Tree Friends. Un desen animat aparent pentru copii de 5 sau 4 ani, cu animalute colorate care mereu ajung sa...mai bine te uiti tuwinking

| BCoMichael a răspuns (pentru zozoMik):

Un raspuns genial, ca intotdeauna de altfelwinking
Scz pentru raspuns dar trebuie sa-ti reamintesc ca instinctul de panica se manifesta tuturor intr-o anumita masura, depinde de caracter sau de psihic
Dar cred ca la tine nu este o problema devreme ce ai vazut The Exorcist care este mult prea horror pentru gusturile multora (je)laughing
Totusi, cazul de fata este un produs al fobiei nu al adrenalinei - vezi mai sus, sau mai jos. Depinde cum mi-a asezat TPU raspunsul -
PS: Distrusul de mine a scris asta la ora 4:00 nu 16:00 laughing deci scuze daca am tastat aiurea! crying

| zozoMik a răspuns (pentru BCoMichael):

Multumesc BC.
Acest lucru este cunoscut, eu ma refeream la majoritatea oamenilor.
Am privit aceasta afectiune, daca o pot numia asa in ansamblu.
Intr-adevar termenul provine din grecul Hema- sange si fobos- frica :X
Frica devine fobie cind este persistenta si anormala, determinind semne de stres si anxietate cand persoana se afla langa sange. In timp ce simptomele variaza de la individ la individ, cele mai comune cuprind lesinul, greata, palpitatiile, atacuri de panica si transpiratii excesive. Acestea sunt uneori declansate cand individul vede, miroase sau atinge sange.
Viata unei persoane care sufera de hemofobie variaza. Poate trai o viata normala cu episoade periodice care vin si pleaca repede si simptome care pot fi controlate usor. Pentru altii hemofobia este o experienta debilitanta care determina simptome pentru o lunga perioada de timp, cu greu controlabile happy

Intr-adevar BC. imi plac filmele sangeroase, nu am nici cea mai mica problema cu ele laughing

| anonimgirl98 a răspuns:

Bună! Stai liniştit, şi eu am aceeaşi problemă ca şi tine.
Uite, acest articol te-ar putea ajuta!
http://www.unica.ro/detalii-articole/articole/lesin-sange-6837.html
Pa, pa!

| AndreeaFCB26 a răspuns:

Si mie mi se intampla asta... Tie mila de persoana curge ssange din nas sau nu mai stiu.Multora liu se intampla. E normal sa ti fie frica.