| •ღ♥→MaDuTzA←♥ღ a întrebat:

Care au fost cele mai interesante carti p care le-ati citit? Imi puteti da niste sugestii(am 14 ani). Nu vreau carti gen Amintiri din copilarie, sau d`alea cu limbaj popular

Răspuns Câştigător
| Merilynne a răspuns:

Amurg.luna noua.eclipsa.zori de zi

18 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cartile lui : Karl May, Constantin Chirita cu ciclul de carti Ciresarii, Ionel Teodoreanu ...etc

| daii a răspuns:

Invitatie la vlaslove strucklove strucklove struck(Mihail Drumes) cartea mea preferatalove strucklove struck

by daiiwinking

| oz a răspuns:

Profita de aceasta colectie "jules verne". Eu la varsta ta am citit aproape toate cartile lui.Nici nu iti pot spune cate chestii interesante inveti si unele chiar te pot ajuta pe viitor.

| Ionutzsa a răspuns:

Incearca :
Tunele - Roderick Gordon & Brian Williams
Harry Potter - J. K. Rowling.
Enigma Otiliei-G.Calinescu
Mandrie si Predudecata - Jane Austen
Ratiune si simtire - Jane Austen
Tess - Thomas Hardy
Romanul adolescentului miop - Mircea Eliade
Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin preda
:*

| Aia cu cap mare a răspuns:

Vad ca nu numa mie imi place Inviatie la vals... ii singura carte romantica sa spun asa care chiar imi place:X

| Anonimusss a răspuns:

Seria Amurg de Stephenie Meyer, eu o adorlove strucklove strucklove struck si mai este amuzanta si Cismigiu& Company

| Kate21 a răspuns:

Carti de stephanie meyer, jules verne etc.

| soricica a răspuns:

Depinde ce fel de carti iti plac. Eu la varsat ta citeam pe ascuns carti care nu erau pentru mine, erau mai grele. Nu am citit carti de autori romani, am citit mai mult carti de dragoste. Incearca Invitatie la vals de Mihail Drumes, sau Maitrey de Mircea Eliade [asta o sa-ti fie de folos la liceu]...cum a spus si OZ, citeste colectia "jules verne". e foarte frumoasawinking
Bye:*

| S†®£p§¦L§ a răspuns:

Harry potter.big grin love struck

| pepenerosu a răspuns:

Seria cu vraciul:X. Sunt fooaarte interesante. Primul volum se numeste ucenicul vraciului. Sunt intr-un fel de groaza, dar totusi foarte interesante. Si's pentru tineri. Cel putin personajul principal are 12 ani? Asa mi se pare. Pana la volumul 6 implineste 15 oricumbig grin. Si inca una care mi-a placut "Elevul Dima dintr-a 7-a"-foarte interesanta de asemenea, prin prisma cartii iti poti inchipui lumea de la inceputul secolului 20, dar se intampla printre adolescentibig grin. Alta.hmm. Slam si Zodia indragostitilor- cu adolescenti din zilele noastre, si iubiri, si nu numai iubiri ci si altceva...tongue, dar nu's vulgare, poate putin.happy. Oricum merita toate citite!

| ?! a răspuns:

Eu am citit 2 carti din colectia Cocktail. Manuscrisul anonim si Casatorie din interes. Sunt foarte interesante si amuzante de asemenea. Lectura placuta happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe langa Jules Vernes incearca o bucata si din Karl May.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tarzan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot, Tot ce a scris Alexandre Dumas Cei trei muschetari...etc, Winetou, Old Shurehand de Karl May, Arcasul verde.Cartile de capa si spada sunt cele mai potrivite pentru aceasta varsta, impletesc tema eroului cu cea a romantismului epocii descrise. Sunt deosebite. Paul Feval mai este un autor de acest gen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca,, Memoriile unei gheise", am citit-o recent si chiar sunt fascinata de ea (am 15 ani)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seria amurg este una din cele mai frum carti citite de mine ...si eu am tot 14 si si ti le recomand cu placere ...creaza dependetza!
mi-a mai placut si elevul dima de mihail drumes sau the host de stephanie meyer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu mai vreau carti de genul Amintiri din copilarie sau altelebig grin vreau ceva mai interesant la 13 ani. acum am inceput sa citesc Eclipsa de Stephani Meyer(numele nu sunt sigura ca l-am scris corect!) e foarte tare cartea. merita citita! happy mie una imi place:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste Jane Eyre de Bronte sau La rascruce de vanturi tot de Bronte. ultima e putin cam grea, adica pana iti dai seama de ce se intampla ajungi la jumatatea cartii laughing dar mie mi'au placut.