| byenkutzyk a întrebat:

Care dintre urmatoarele carti v-i se pare cea mai grea si care v-i se pare cea mai usoara?:Harap-Alb de Ion Creanga, Maitrey de Mircea Eliade, Hanul Ancutei de Mihail Sadoveanu, Ion de Liviu Rebreanu, Suflete tari de Camil Petrescu si Moara cu noroc de Ioan Slavicibig grin...Care ar fi cea mai interesanta?whistling...Raspunde-ti cei care ati cititbig grin...Multumesc!kiss

Răspuns Câştigător
| madutz90 a răspuns:

Byencutzyk nici una din toate aceste carti nu este foarte grea. te sfatuiesc sa le citesti pe toate pentru ca intra in materia de bac. Plus ca daca le citesti iti vine mult mai usor cand le studiezi ( poti face comentarii mai complexe). Mie mi-au placut toate... n-am avut o carte preferata dar toti sunt scriitori valorosi si merita cititi asa ca... enjoy! happy

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

MI-au placut toate la vremea lor. Nici una nu e deosebit de grea. Cea mai grea mi s-a parut Suflete tari, cea mai simpla Moara cu Noroc.

| anad a răspuns:

Nici o carte nu este greu de citit. Problema este daca iti place sa citesti, daca intelegi ce citesti. Din toate afli lucruri interesante.Eu as recomanda,, ION''. Merita citita.

| JustMeFlory a răspuns:

Mie una mi-au placut "Moara cu noroc"-Ioan Slavici, Ion-Liviu Rebreanu, Hanul Ancutei-Mihail Sadoveanu.
Cea mai usoara: Harap Alb, este basm deci nu e greu, tine de imaginatie.
Cea mai grea: Ion, mi s-au parut destul de incurcate relatiile dintre eihappy

| Ruxyana a răspuns:

Cea mai usoara mii s-a parut:Harap-alb de Ion Creanga si Hanul Ancutei de Mihai Eminescu
Iar cea mai grea Ionhappy

| NuConteaz?Cine a răspuns:

Cea mai grea este "Ion" (din cate stiu se studiaza in clasa a X-a sau a XII-a, in functie de nivelul clasei). eu trec a IX-a dar am citit-o vara asta happy
Cea mai usoara cu siguranta este "Harap-Alb". am citit-o in clasa a IV-a parca thinking
"Suflete tari" n-am citit-o. dar in rest mi-au placut toate. mai putin "Harap-Alb" laughing

| Aries90 a răspuns:

Ion de Liviu Rebreanu mi se pare cea mai interesanta dintre cele enumerate.

| zuzushi a răspuns:

Eu le am citit pe toate in afara de suflete tari. cea mai frumoasa( interesanta ) mi s a parut maitreyi. si cea mai greu de citit hanul ancutei. parerea meahappy

| Ingerasull99 a răspuns:

Cea mai marfa mi s-a parut Ion, e dea dreptl bestiala! Nu am apucat sa citesc suflete tari, maitrey. Mi-au placut si restul dar nu la fel de mult ca Ion, pune mana si citeste si numai sta aiurea pe mess!

| lacrimi a răspuns:

Dupa cum scrii cred ca cea mai grea pentru tine ar fi Harap-Alb happy.

| lacrimi a răspuns:

M-ai pus la punct.sunt fara cuvinte.happy

| kuzican a răspuns:

Astea sunt operele pe care o sa le studiem in a10ahappy
Tote sunt interesante mai ales Maitreyi si Ion.
Cea mai usoara cred Moara cu noroc.
Grele nu stiu, mie nu mi se par grele happy
Toate sunt frumoasehappy

| byenkutzyk explică:

Da Alyssbig grin...Ms pentru raspunskiss

| byenkutzyk explică:

Si...Cum scriu @lacrimi? Harap-Alb m-i se pare cea mai usoarawinkingEra vorba despre tine... Tu trebuia sa spui care ti-a placut cel mai mult si care nuhappy

| byenkutzyk explică:

@lacrimi...Sau Harap-Alb ti s-a parut tie cumva cea mai grea? Sau doar mi se pare mie?laughing

| Anonimus_1246 a răspuns:

Hanul ancutei...ca e numa la 5 km de minelaughing (si nasu e patron dar asta e partea a doua...)big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai interesanta este, fara indoiala, "Maitreyi".
Mie mi s`a parut foarte grea Harap`Alb(nu cand am citit`o.cand am inceput s`o studiem...)-e cam prosteascahappy!

Intri a X`a?tongue

Bafta`!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Se merită să fie citite toate opere din literatura română, fiecare în parte sunt originale și avem de învățat câte ceva din ele.
Eu le-am citit pe toate și nu-mi pare rău că am pierdut timpul prin lectură.
Pa, pa.