| doroteea a întrebat:

Care e cartea voastra preferata si ce imi recomandati si mie sa citesc?happy

(am 15 ani si nu-mi plac romanele romanesti gen Morometii, Ciresarii etc...)

Răspuns Câştigător
| Onlee a răspuns:

Citeste "Dear John" de Nicholas Sparks.Am plans de la prima pana la ultima pagina.De asemenea, seria "Amurg". Prima data am vazut filmele.Nu mi-au placut deloc.Cartile insa sunt foarte tari. Poti citi de Stephen King, gen horror:"Shining","O mana de oase" si mai sunt. "O plimbare de neuitat" tot de N. Sparks.Cartea vietii mele este "Jurnalul Laurei Palmer", pe care ti-o recomand! Altele:Recviem pentru un vis, Venin de Colin Falconer, Niste raspunsuri de M. Radulescu, Gargui, Cititorul (dupa ea s-a facut filmul The reader).
:*:*Sper ca te-am ajutat!

5 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Pacat! Dar Sandra Brawn? La 15 ani, trebuia sa fii citit aproape tot ce e de citit din literatura romana, literatura universala "greii" si sa ai deja configurata o idee despre valoarea unei carti. Citeste Cella Serghi.Cartile preferate de mine, nu le intelegi inca, poate mai tarziu.

| ZumZz a răspuns:

Pai eu mai mult citesc carti horror :D...

iti recomand cartea ''obiecte ascutite''... e super;)

acum doua zile am terminato :X

uite : http://www.bookblog.ro/raluca-alexe/obiecte-ascutite/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 15 ani, intr-adevar ar trebui sa iti placa Sanda Brown. Incearca La Medeleni. Primul volum e cam copilaresc, insa celelalte doua sunt pline de dragoste, aventura si sunt create special pentru cei de vrasta ta. Daca esti o fire mai singuratica poti incerca nu doar romane ci si poezii. Pe mine ma inspira George Bacovia. Alte carti bune ar fi cele SF sau asa numite( de poveste) Omul Invizibil, Razboiul Lumilor si chiar si Stapanul Inelelor (carte) de Tolkien te pot ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo, mai poti incerca Pe Aripile Vantului. Si cartile mele preferate sunt Singur pe lume de Hector Melot si 20. 000 leghe sub mari de Jules Verne.

| ylen777 a răspuns:

Pey un roman foarte frumos e "intreaba vantul"poti cauta cateva descrieri pe google.sau "in cautarea fericirii","Decameronul","Iubire Cain". succes la lecturat