| Kodoku a întrebat:

Care e diferenta dintre limba si literatura romana si limba si literatura materna? (La simulare)

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cea de-a 2 e pentru copiii din alte tari care invata in Romania gen ungurii, care la `limba materna` au de fapt subiecte in maghiara.

| brioșicaviolet23 a răspuns:

Limba maternă e pentru copiii maghiari/germani care au făcut la scoala si ore de limba maghiară /germană și dau examen și din acea limba

| UsualBoy a răspuns:

Păi dacă tu nu știi definiția cuvântului "matern"...A-2-a este proba pentru elevii a căror "mamă" nu este România".

| Kodoku explică:

Deci eu as da tot la romana dau nu o mai dau?

| NGheorghe a răspuns (pentru Kodoku):

Tu trebuie sa dai din română pentru ca nu ai de ales... la tine limba maternă este tot limba română.