| SoMesAy a întrebat:

Care e diferenta dintre sarcasm si sarm? dau fundita pentru raspuns detaliat

Răspuns Câştigător
| mary123 a răspuns:

Sarcasmul se refera la ironie, la a-ti bate oarecum joc de oameni intr-un mod in care multi nu prea isi dau seama. La a fi acid, critic, batjocoritor, cum am mai spus.

Sarmul se refera la farmecul pe care il are o persoana, modul in care vorbeste, in care se comporta, micile gesturi. E oarecum ansamblu de trasaturi care face o persoana sa fie atragatoare.

Sper ca te-am ajutat big grin

1 răspuns:
| MissDyDee a răspuns:

SARCÁSM, sarcasme, s. n. 1. Ironie aspră, usturătoare; batjocură necruțătoare. 2. Vorbă, frază, expresie sarcastică. – Din fr. sarcasme, lat. sarcasmus.

ȘARM s. n. (Livr.) Farmec, grație. – Din fr. charme.

Asta e diferenta!