| Ana00005 a întrebat:

Care e diferenta intre goth, punk si emo?

Răspuns Câştigător
| Kira5854 a răspuns:

Adica tu ai de comentat? Nu imi place punk-ul si nu comentez. Mizerie esti tu daca iti permiti sacompari. Nu suport persoanele care cred ca ce le place lor e cel mai bun...

5 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Din punct de vedere muzical, punk-ul a aparut pe la mijlocul anilor '70, fiind caracterizat printr-un tempo rapid, versuri pe teme sociale si politice, in general (anti-capitalism, anarhism etc). Cateva trupe: The Sex Pistols, The Ramones, Dead Kennedys, The Clash. Gothic-rock-ul a evoluat din punk la finalul anilor '70-inceputul anilor '80, cu trupe precum Joy Division, Siouxie and the Banshees si Bauhaus, avand un sound mai intunecat, mai lent si fara sa abordeze teme politice, precum punk-ul, dar pastrand anumite elemente din acest gen. Screamo e un gen de muzica mai recent, aparut la inceputul anilor '90 din scena post-hardcore a punk-ului. Se caracterizeaza prin abordarea temelor emotionale, romantice, rareori politice si alternarea intre vocea melodioasa si versuri strigate. Trupe: Alesana, From First to Last, Funeral for a Friend.
Daca doresti sa vezi diferentele in ceea ce priveste stilul vestimentar, cel mai simplu ar fi sa cauti imagini.

| Axys a răspuns:

Nu vad diferenta big grin am fost GOTH big grin si mi se pare totul la fel :X
daca exista intelegerege intre Genuri :X

| StJimmy a răspuns (pentru Axys):

Adica tu vrei sa bagi punk-ul in aceeasi oala cu mizeriile alea 2? nu prea ai habar despre ce vorbesti.

| Kira5854 a răspuns (pentru StJimmy):

Adica tu ai de comentat? Nu imi place punk-ul si nu comentez. Mizerie esti tu daca iti permiti sacompari. Nu suport persoanele care cred ca ce le place lor e cel mai bun...

| Axys a răspuns:

Toti asculta cam acelasi gen de muzica big grin

| Dya7788 a răspuns:

Ele la un loc sunt ca o familie (frati, surori) diferenta e ca :
Goth: Te imbraci dupa modelul pretty, doar culoarea difera, esti mai relaxat si putin obraznic
Punk: Stilul vestimentar este ceva nebunesc, esti energic si te comporti ca in jungla
Emo: Este un Punk Sentimental; faci combinatii de punk, goth si pretty, dar daca esti emo ar insemna ca esti "mort" deoarece stilul acesta tine de durere si tristete.

Funda?