| anonim_4396 a întrebat:

Care e faza cu Balena Albastra? :/

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Balena albastra este un 'joc' prin intermediul caruia copii fragili si usor de manipulat sufera 50 de provocari ce ii afecteaza psihologic (taiatul mainilor, trezitul la 4 dimineata pentru a se uita la filme horror, statul pe acoperisul unui bloc s-a.m.d + amenintari din partea creatorului jocului in caz de nu se respecta 'nivelurile jocului ' ) 'Castigul' jocului este dat de sinuciderea copilului/adolescentului.
Numele jocului este dat de faptul ca balenele albastre se sinucid la mal uneori.
Din pacate, numarul victimelor acestui joc este destul de mare si nu imi pot imagina cum se simt parintii lor.

| Nemessys a răspuns (pentru zurick):

Si. de unde stie nivelul daca eu am facut acea provocare sau nu? :/ Nici eu nu imi pot imagina cum de cineva poate sa fie atat de prost incat sa faca ceea ce ii cere jocul. Si care e faza cu creatorul jocului? :/ Am auzit ca este un hacker sau ceva de genu, oricum, nu am auzit vesti bune despre jocul asta.

| zurick a răspuns (pentru Nemessys):

Stie daca faci provocarile pentru ca trebuie sa -i trimiti poze ca dovada.Nici eu nu prea imi imaginez de ce s-ar baga cineva in 'jocul' asta, oricum cert este ca odata bagat in joc, nu prea poti iesi.Manipularea psihologica este foarte mare si oboseala celor ce incearca acest joc ii face si mai usor de constrans, ei ne mai putand sa gandeasca lucid (daca au gandit vreodata ca totusi s-au apucat de joc)
Creatorul crede ca prin acest joc ''curata societatea '' si chiar a fost declarat sanatos (mental) de niste psihologi.
Nu stiu prea multe despre creator, doar ca e dus cu pluta, in opinia mea, uite o recapitulare a provocarilor:
http://i.imgur.com/epLayWv.png

| Nemessys a răspuns (pentru zurick):

Sunt si eu curios. are ceva daca-l descarc si vad cam care e treaba? laughing Doar asa. de curiozitate... :/ Nu-s asa de prost incat sa fac ceea ce imi zice si nu cred ca ma poate manipula? laughing Si ce are daca intru in joc si nu il incep / nu-l continui? :/ Ce se poate intampla daca refuz provocarile? Si daca ultimul nivel este sinuciderea, cum poate ala sa trimita dovada ca s-a sinucis? laughing

| zurick a răspuns (pentru Nemessys):

Nu cred ca ar trebui sa-l incerci, si oricum tipul este inchis nu cred ca poate vorbi cu tine pe skype laughing) Cred ca cea mai mare dovada de inteligenta ar fi sa nu-l incepi deloc.
Btw, stiai ca s-a inventat si 'balena roz'? laughing
O provocare e sa mergi in mijlocul noptii sa deschizi gazul sa lasi usa deschisa si sa te duci sa te culci, la final vei arde si te vei transforma in zana laughing

| Nemessys a răspuns (pentru zurick):

Nu, nu stiam. laughing. Wtf... ce jocuri se mai inventeaza... laughing

| zurick a răspuns (pentru Nemessys):

Brusc am impresia ca parintii ar trebui sa fie mandri de noi laughing

| minrest a răspuns (pentru Nemessys):

Cand faci o provocare, trimiti dovada. Trimiti poza cu balena desenata pe mana, mai tarziu trimeti poza cu balena taiata in mana. Fimele vazute le povestesti la telefon. Daca trimeti poze photoshopate nu iti mai raspunde. Esti in legatura cu adminul prin telefon cam tot timpul.

| minrest a răspuns (pentru Nemessys):

Nu ai ce descarca. Nu e joc video. Pe masura ce faci provocari, e din ce in ce mai greu sa iesi. Toti care au murit, au mers pe ideea ca se vor putea retrage. Voi in general nu credeti in manipulare de fapt. Despre sinucidere vede la stiri, nu mai e nevoie dealta dovada. Dar am vazut ca toti isi fac selfie chiar atunci cand sar de pe cladire.

| minrest a răspuns (pentru zurick):

Si daca e inchis Philip Budeikin din noiembrie anul trecut ce? Destui au murit de atunci. Oricine e familiarizat cu cultara care idealizeaza sinuciderea si are talent la manipulare poate sa joace ca admin, daca vrea sa omoare oameni. Oricum, Budeikin va lua un an de ichisoare, asta e pedeapsa pentru indemn la sinucidere in Rusia.

| Nemessys a răspuns (pentru minrest):

Eu tot nu cred ca un simplu,, joc" ma poate determina sa fac asemenea lucruri...

| minrest a răspuns (pentru Nemessys):

OK. Nu e un joc atunci.

| minrest a răspuns (pentru Nemessys):

Tu te gandesti la un joc pe calculator. E un jucator, care face parte dintr-o cultura ce idealizeaza moartea si sinuciderea din fosta U.R.S.S., si care se baga sa indeplineasca 50 de sarcini din care ultima e sa se arunce de pe un bloc. Si e o calauza, sau mentor, o persoana reala, care ii da sarcinile pe rand, cu care e in contact permanent pe Skipe si pe telefon, care il incurajeaza sa nu renunte, la nevoie il ameninta si santajeaza. E, acum sunt sigur ca ai inteles. Salut.

14 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

Un joc stupid, nu te sfatuiesc sa incerci.

| tinatinaro a răspuns:

E un joc gen adevar si provocare in care esti provocat sa faci lucruri daunatoare fizic, moral si social (sa te tai, sa iti tii respiratia, sa te sinucizi chiar). Din cate am inteles esti sunat de niste persoane care iti spun ca daca nu te sinucizi, vin si iti omoara familia.