| Ionutzy a întrebat:

Care e mai buna :chitara bass sau rock?

Răspuns Câştigător
| Zapacithaaa a răspuns:

Chestia cu cea mai buna chitara este foarte subiectiva.
Cea mai buna chitara este aia care are o forma (corp, grif etc) care ti se potriveste, are un sunet care iti place si eventual arata si bine.
Cred ca orice chitarist sau basist care a cantat pe mai multe chitari stie ca atunci cand iti face placere sa canti la un instrument canti cel mai bine.
Asta indiferent de pret.
Nu vreau sa zic ca o chitara de 200 de euro face cat una de 1000. Nu face nici cat una de 500.
Este clar ca daca iti iei o chitara de 1000 de euro aia nu va fi un instrument prost, dar s-ar putea sa nu fie cea mai potrivita.
Eu cant pe un fender jazz bass usa. Chiar daca cantam metal, pentru mine asta este (momentan) cea mai buna. Am ales-o dupa ce am probat mai multe marci (majoritatea mai de metal decat fender) dar a fost cea mai pe gustul meu.
Acum legat de chestia cu made in usa. Sunt multe diferente intre chitarile fabricate in japonia, mexic, etc si cele usa.
In general toata lumea este de acord ca cele americane au cele mai bune finisaje. Lucru care se observa usor, cel putin la fender.
La partea legata de calitatea soundului parerile sunt impartite. Eu pot sa spun din experienta ca fender made in japan suna cel mai modest, made in mexic putin mai bine iar cele made in usa par alt instrument. Diferenta mi s-a parut foarte mare. Dar repet, astea sunt chitarile parobate de mine, nu este o lege.
Ideea este ca daca un chitarist vrea sa progreseze este important sa aiba instrumente de calitate. Nu ma refer numai la chitara, corzile sunt extrem de importante, sistemul de amplificare, efectele chiar si cablurile sau penele.
Este foarte important sa incercati mai multe chitari inainte sa cumparati una.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| madalina19e a răspuns:

Rock

| Renata_9693 a răspuns:

Rockbig grin