| Namastee a întrebat:

Care e pluralul de la "vis"? "vise" sau "visuri"? Dau funda.kiss

Răspuns Câştigător
| Bee123 a răspuns:

Amandoua sunt corecte: vise si visuri, uite niste exemple
VIS, visuri, s.n. 1. Faptul de a visa; înlănţuire de imagini, de fenomene psihice şi de idei care apar în conştiinţa omului în timpul somnului. ♢ Carte de vise = carte care cuprinde semnificaţia profetică a visurilor. ♢ Loc. adj. De vis = propriu visului; fig. extrem de frumos, de necrezut, ireal. ♢ Loc. adv. Ca prin vis = vag, confuz. ♦ Fig. Atmosferă, imagine, frumuseţe ireală. 2. Reverie, meditaţie, visare. 3. Fig. Iluzie deşartă; gând, idee, aspiraţie irealizabilă. ♦ Dorinţă arzătoare. ♢ Expr. A-şi vedea visul cu ochii = a-şi (sau a i se) îndeplini cea mai arzătoare dorinţă, a-şi (sau a i se) realiza tot ce si-a propus
vise:imagini in somn
sper ca te-am ajutat, puppy dog eyespuppy dog eyespuppy dog eyes

12 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Pluralul cuvantului "vis" este "vise", "visuri" = idealuri sau ceva asemanator.
O zi buna! happy

| LoL a răspuns:

Vise logic uite si o propozitie: Am o gramada de vise dar nu voi reusi sa le implinesc pe toate.winking

| SMaricel a răspuns:

1 vis-2 visuri iar vise se foloseste doar insotit de adjectiv...ex:vise colorate.

| helpu a răspuns:

Amn2 sunt corecte. Doar ca au sensuri diferitewinking. Unul e cand visezi noaptea. Si unul e cande doresti uh sa devii ceva( visezi sa devii ceva).

| AdrianaSmileBă a răspuns:

Vise.:*

fundapuppy dog eyes?

| Coriine a răspuns:

Buna!
Sunt corecte amandoua Dar depinde la ce te referi Daca te referi la imagini în somn se spune vise
Iar visuri =aspiratii.
Pa, pa :*

| crissmay a răspuns:

Pluralul este vise.winking

| Alexandra_8894 a răspuns:

Vise.

| Thoamnee a răspuns:

Vise

| ooRockyoo a răspuns:

Visuri

| debbyryan2001 a răspuns:

Vise

| Leyla1231 a răspuns:

Vise:*