| heddy10 a întrebat:

Care e problema cu tineretul din ziua de azi? Mai ales cu fetele...nu mai vrea nimeni să investească sentimente într-o relație, caută doar sex, mint mult, inșeală, asimilează un stil de viață nesănătos ș.a.m.d.
De ce există și de unde a plecat mentalitatea asta că trebuie să le încerci pe toate (toate alea care dăunează, numai pentru că se simt rebeli)? Parcă e o obsesie în rândul celor de 15-22 de ani să fumeze, să bea, să consume diverse plante și pastile, să își piardă noptile prin cluburi și nu numai. Stilul ăsta de viață se accentuează mai mult în studenție pentru că acolo dau de alți oameni și se lasă influentați, în condițiile în care ei inițial refuză. Li se cultivă deschiderea asta către "nou", și refuză să creadă că le face rău. Chiar nu mai e nimeni capabil să spună "nu"?

Pe majoritatea îi aud că spun că trebuie să încerci lucruri de genu cât ești tânăr pentru că sunt experiențe formatoare și alte explicații d-astea "goale" care să le scuze prostia. De unde atâta curiozitate pentru vicii, pentru "apucături" de genu? De ce caută toți să treacă prin asta? Ce e așa interesant la tutun, la bețiile crunte, la diverse "frunze"? Chiar nu te mai poti simti bine fără stimuli d-ăștia?

Și eu sunt în categoria aia de vârstă. Am 20 de ani, dar sunt total diferit față de ce am scris aici. E trist că sunt din ce în ce mai puțini tinerii serioși și ce e și mai trist e că mare parte din ăștia "serioși" tot se rezumă la astfel de vicii, numai că mai pe ascuns, în scop "recreativ".
Au o dorință mare să exploreze senzații care duc foarte ușor la dependențe sau probleme mari, nu doar de sanatate.

Nu zic să te închizi în camera de cămin și să ieși numai pentru cursuri și examene, dar nici să apuci să dormi doar 3 nopți din săptămână, pentru că ai fost în cluburi și te vede paznicu de la cămin la față doar la 6 dimineața când te întorci din club. Nu zic să nu bei o bere cu băieții/fetele da nici de fiecare dată când ieși în club să nu pleci fără cel putin 2-3 la bord (aviz fetelor, care au început să bea mai mult și mai des ca băieții - nu sunt misogin dar ele ar trebui să fie reprezentantul sexului frumos, se maturizează mai repede ca noi băieții, cel puțin așa se spune).

Mă întristează foarte tare când văd o fată frumoasă, imbrăcată ok, la prima vedere ai zice că e cuminte dar dupa își pune țigara în gură...de ce toți caută să încerce chestiile astea? Mai ales la petreceri. Main-event-ul e "hai să băgăm iarbă" sau "cine rulează cel mai bine un cui" sau "10 shoturi și al 11-lea e gratis". De ce totul trebuie să aibă legătură cu droguri, alcool etc? La ei totul e o joacă, chiar dacă legat deșscoala sunt foarte serioși (note mari și activități extracurriculare, voluntariat), când e rost de party-uri, uită că alcoolul nu face bine, uită că fumatul (de orice fel) dăunează, uită că lipsa somnului dăunează și ea în timp, uită tot ce susțineau în liceu (că ei n-o să fumeze, ca n-o să-și piardă nopțile prin oraș etc), uită tot ce li s-a spus, și susțineau, la întâlnirile pe tema "nu drogurilor", uită absolut tot, și primează gândul că "sunt studenți și că sunt cei mai frumoși ani și că oricum murim". Chiar și pe tren când se pleacă cu grupuri în team-building-uri, tot berea și țigările sunt în atenție.

Cunosc și oameni care sunt de varsta cu mine și nu sunt genul ăsta, dar sunt foarte puțini.

Sunt de părere că e chiar vital să te bucuri de anii ăștia, să călătorești cât poți mai ales că trenul e gratis, să cunoști oameni, să te cultivi, dar n-ar trebui să-și oblige sănătatea și corpul să suporte toate prostiile pe care le fac. Nu cred că e nevoie să ajungi la probleme de sănătate ca să iți dai seama ce prostie ai făcut, sau să bagi iarbă "ocazional" păna îți dai seama că ți-ai cam prăjit creierul (în cazul în care îți mai dai seama).

Nu se mai gândește nimeni la realitate, la riscuri. Merg fără centura de siguranță în mașină, se expun la riscuri foarte mari, unii cu buna știința dar mânați de aceeași mentalitate: "o viață ai". Păi tocmai, o viață ai. Nu-ți bate joc de ea.

Mulțumesc dacă ați citit până la capăt. Țineam în mine foarte multe frustrări și m-am gândit că poate mai e cineva pe aici care rezonează cu mine. Aștept răspunsuri serioase, nu "ce e treaba ta ce fac ceilalți?".

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In viata o duci mai bine singur. In 2 nu mai e bine ca inainte ba din contra mai rau. Singuratatea a ajuns la moda si se simte, pace, liniste si bunastare. In 2 e stres, griji ca e dupa altul si banii ca nu ajung sau unde sant.

| RAY a răspuns:

Problema e ca ai frustrari si complexe pentru ca esti diferit fata de alti,nu poti intelege ca de ce e asa lumea,pai daca privim natura, observam ca exista indivizi care nu se adapteaza si indivizi care se adapteaza, rolul tau ca individ este sa te adaptezi sau fi diferit si traieste din frustrari si complexe, ca de ce fetele fumeaza =mare lucru si asta, ca de ce au hainele scurta =ca sunt 40 de grade afara,ca nu iau in serios o relatie =de parca baieti ar lua in serios orice relatie si ca tine sunt tot mai multi,conform selectiei naturale astfel de indivizi vor fi eliminati prin selectie sexuala, ma bucur ca selectia sexuala functioneaza, masculii alfa sunt preferati de catre fete, specia umana evolueaza, nu e bine sa isi judeci aproapele =asa spune si iisus asa spune si bunul simt moral rational

| Anon31241212 a răspuns (pentru RAY):

Nu prea ai dreptate aici. Oamenii care sunt diferiti de cele mai multe ori sunt cei mai puternici. Iti trebuie o mare putere si un mare curaj sa fii diferit de ceilalti. Scopul omului nu e de a fi mediocru si de a fi ca ceilalti, scopul lui este de a se diferentia si de a deveni cea mai buna versiune a sa. Oamenii diferiti de ceilalti sunt originali, unici, puternici, nu se lasa manipulati de orice lucru. Insa e dreptul fiecaruia sa aleaga daca ramane in multime sau nu. Complexe au aia care judeca si isi bat joc aiurea de oameni. Un om cu educatie are o capacitate de intelegere dezvoltata. Nu judeca aiurea. Nu critica. Nu am vazut un om diferit care sa aiba complexe. Oamenii care sunt diferiti au ramas asa fiindca se apreciaza pe ei. Nu a contat ce spune lumea. Complexati si frustrati is cei care beau, nu se refugiaza in ceva constructiv. Scopul omului e acela de a crea, de a lasa ceva in urma sa. Nu de a lincezi ca un limbric.

| RAY a răspuns (pentru Anon31241212):

Scopul omului este de a se reproduce,asta e singurul scop al vieti pe pamant,reproducerea si supravietuirea,ce lasi in urma ta are o valoare umana,dar in lumea animala nu exista asemenea scop,desigur ca variatia conteaza foarte mult nu neg asta,eu am spus ca frustrarile si complexele nu sunt bune nu ca toti trebuie sa gandim la fel, a te adapta nu inseamna a pupa in fund pe toata lumea din contra a cunoaste, a te dezvolta mintal si fizic, a te adapta mediului si a fi atragator pentru sexul opus ca intrebarea se refera la sexul opus, o generalizare irationala si prosteasca

| Anon31241212 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu cred ca isi aminteste cineva de tine daca te f*** sincer laughing))) Asta e mentalitate din Evul Mediu si una religioasa impinsa pana la extrem. Fiecare cu idealurile lui. Eu ma raportam la mine. Adica eu poate am alte aspiratii... Oricine se poate f***, dar nu oricine se poate diferentia si lasa ceva in urma. Nu suntem pana la urma animale. Ni s-a dat si ratiune si trebuie sa ne folosim de ea. Una e sa te reproduci ca animalele si alta sa ai sentimente fata de o persoana si sa iti faci o familie. O zi buna!

| RAY a răspuns (pentru Anon31241212):

Scopul unei famili este reproducerea -cresterea copiilor, nu vad nimic amuzant in asta, faza cu mentalitate de evul mediu te inseli in evul mediu omul credea ca scopul este credinta

| Sn4k3 a răspuns:

Asa a fost dintotdeauna. E normal, vor sa incerce lucruri noi si unii nu stiu care sunt bune si care nu, dar nu toti fumeaza/se drogheaza (ca vad ca i-ai pus pe toti in aceeasi oala), iar cat despre partea cu investirea sentimentelor intr-o relatie, ce vrei, sa se casatoreasca de la 20 ani laughing? Sa nu se duca la nici o petrecere si sa nu bea niciodata? Unele (subliniez unele) lucruri nu trebuie sa le faci in exces, dar nu inseamna ca nu trebuie sa le faci deloc. Cum ai zis si tu, o viata ai si daca ti-o petreci pe toata incercand sa ''nu-ti bati joc de ea'', tot degeaba o traiesti. Pune lucrurile intr-un echilibru, nu le duce in extrem (sa nu faci nimic toata viata sau sa ajungi sa ai probleme de sanatate ca n-ai stiut cum sa te distrezi).

| heddy10 explică (pentru Sn4k3):

Nu căsătorie, dar nici bătaie de joc, numai așa să nu stea singure, sau că tipul are nu știu ce mașină laughing

| raMLesS a răspuns:

Aici se vorbeste despre chestii de genul:
https://www.youtube.com/channel/UCJ9gD4KLI7frcSjriSWmf5g/videos

| Dalmore a răspuns:

Depinde ce anturaj ai.
Eu stau mereu in casa, cand ies cu prietenii nu bem etc. Mama zice ca suntem o adunatura de fraieri si ca nu stim sa ne distram, ca ei se distrau mai bine decat noi si pe vremea lui Ceausescu.
Da, nu e treaba ta ce fac altii si cred ca ai un anturaj prost, atata tot. Tinerii erau aceiasi si acum 100 de ani, dar aveau alte mijloace de a se prosti.

| heddy10 explică (pentru Dalmore):

Nu fac parte din anturajul pe care l-am descris. E doar o observație din afara acestui cerc de oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| Justme1997 a răspuns:

Tineretul a fost dintotdeauna și așa dar tu îi vezi doar pe cei cu comportamente de genu. Sunt mulți serioși cum zici tu care nu îi găsești în cluburi dar nu-i prea vezi că stau închiși în casă sau cu prieteni tot așa cuminți pein oraș. Eu nu văd nimic rău in a bea ceva la o petrecere din când în când

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mare parte sunt de acord cu ce ai scris mai sus, dar e totusi aiurea. Ai spus la urma " Aștept răspunsuri serioase, nu "ce e treaba ta ce fac ceilalți?"". Pana la urma, ce te doare pe tine ce fac altii? Ca unu bea, alta fumeaza. E ok sa ai o parere dar cand bagi duma " vai ce ma intristeaza agugugu ", e putin mai mult decat aiurea, nu crezi? Nu trebuie sa te afecteze viata altuia. Lasa ratatul ala care bea si se crede mare macho. Deja se stie viitorul lui. Un nimic care nu o sa fie in stare sa munceasca si o sa isi bata sotia si copii, ca deh, asta inseamna sa fii "barbat". Bautura si violenta fara rost. Pe mine nu ma supara asa ceva. FIecare face ce vrea cu viata lui. Doar imi e mila de copii lor. Aia sufera fara sa fi facut nimic gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Mai ales cu fetele"
Deci,mai pe scurt...ți-a plăcut de o tipă,dar ea ți-a râs în față pentru că nu ești "popular" și l-a preferat pe altul,care fumează,bea și probabil arată și mai bine?
Presupunând că așa e,fie încerci să te integrezi într-un colectiv prost,cu o mentalitate distinctă de a ta și ai dreptate să rămâi cum ești,fie ești genul cuminte,dar nu în sensul de persoana care nu bea,nu se droghează,nu merge prin cluburi,ci mai degrabă naiv,plictisitor, timid și te doare că ești marginalizat, motiv pentru care tinzi să generalizezi, să exagerezi defectele celorlalți și să le consideri pe ale tale calități.
Probabil că e undeva pe la mijloc, mai mult spre a 2-a.

| heddy10 explică (pentru anonim_4396):

Situația e puțin altfel. Nu încerc să mă integrez nicăieri și nici vorba de marginalizare nu este. Am un grup de prieteni destul de ok și nu caut anturaje nepotrivite. E vorba strict de mentalitatea celor din ziua de azi. Nu e vorba de complexe pe care le am, nici măcar la nivel de subconștient.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"ți-a plăcut de o tipă, dar ea ți-a râs în față", pentru ca nu am reusit cu una mai "nepopularã" ca ea sa mã placã.
rolling on the floor cât de adevarat, sunt curios tu vorbesti din experientã? Câti baieti i-ai transformat in frustrati doar pentru ca sunt naivi, timizi laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Doar"? Naivitatea și timiditatea, în special timiditatea, echivalează cu un semn fosforescent pe care scrie "fraier".O persoană de genul nu reușește să se pună în valoare.Nu atrage atenția.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te dqlaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Efectul turmei, nu-l poti schimba. Gândeste de viitor, nu acum, doar câti bani iti poti strânge daca nu esti ca ceilalti, ai grija de sanatatea ta si reusesti sa iti deschizi ceva cu ei. Tot timpul se intâmplã asa, in majoritatea anilor de facultate unii se "distreazã" si ei ajung sa lucreze pentru cei care nu o fac, sa deschida o afacere in domeniu.
Legat de fete, ele stau unde le este mai bine acum, dar tu poti avea succes la ele si la 30-40 de ani, daca arãti bine si te ridici de jos.

| Anon31241212 a răspuns:

Lipsa echilibrului. Lipsa de interes fata de educatie. Crede-ma ca toate astea se vor plati cu varf si indesat mai tarziu.,, Ei,, (cei pe care ii descrii) sunt o noua generatie. Se cred invincibili, puternici si au impresia ca pot face ce vor. Intr-o zi cand va fi mult prea tarziu o sa dea cu capul. Toate lucrurile astea sunt temporare. Daca imprastii iubire, iubire vei primi. Totul are un pret. Lipsa de caracter, de educatie se vede. Un om cu o educatie frumoasa si caracter puternic nu se lasa ispitit de orice si oricine. Si lipsa credintei are cel mai mult de spus. Se cred ei mari Dumnezei, cand de fapt sunt niste instrumente manipulate de instinct si necuratul. Raspunsul e simplu: Diavolul lucreaza.

| heddy10 explică (pentru Anon31241212):

Exact. Cunosc oameni cu educație frumoasă, și sunt foarte calculați. Dar țin la fel de mult și la ceilalți și tocmai de asta mă frământă.
Relația mea de 3 ani și jumătate s-a terminat (adică după ce ea a plecat la facultate în alt oraș) tocmai din cauza asta. Imaturitate, ipocrizie, minciună, înșelat.
Îmi pare rău că trebuie să se dea cu capul când e prea târziu.

| Anon31241212 a răspuns (pentru heddy10):

Nu trebuie sa iti para rau. Fiecare primeste ce merita. E decizia fiecaruia ce hranim din noi: binele sau raul.

| Anonim9114562123 a răspuns:

Ei incearca sa para puternici in fata anturajului, care este unul bun de obicei pana la 14 ani (cu beneficii), si anturajul peste 14 ani aduce doar tutun, alcool, droguri. Vor sa arate ca nu au frica, sa devina "populari", dar nu realizeaza ca este un lucru care conteaza mai putin decat sanatatea, pentru ca anturajul se duce in timp ce iti intemeiezi o familie, dar sanatatea? Ei au impresia ca impresioneaza prin comportamentul lor. Ce uita ei este viciul cu care raman poate toata viata. Tu nu te lasa influentati de ei, si daca ai ajuns la 20 de ani fara sa tragi macar un fum de la ei, te felicit, si tine-te tot asa! Nu esti fals ca si ceilalti. Succes!

| heddy10 explică (pentru Anonim9114562123):

Bine punctat. Grav este că mulți nu sunt reduși mintal, chiar au planuri mari în viață și sunt foarte implicați în societate (la vârste așa fragede e un lucru chiar foarte bun având în vedere indiferența din ziua de azi), dar seriozitatea lor se duce în jos când recurg la gesturi de genu.

N-am tras nimic niciodată și nici n-am de gând. Sunt total împotrivă. Viața e mult mai limpede când ești "clean". happy

| Anonim9114562123 a răspuns (pentru heddy10):

Duc o lipsa de atenție din partea părinților, și se simte. Este si o boala ce se numește ADHD, care descrie perfect copiii care cer atenție în moduri "rebele".

| Mosic_Adrian_1994 a răspuns:

Eu ma aflu in aceasta generatie Z dar sunt foarte dezamagit de ce s-a ajuns mai ales in zilele de azi in care fetele de 13-14 ani umbla cu tipi de 18-19 ani am colege in acest caz si cam asa e. Foarte nasol din partea mea.