| AlexutzaDragutza a întrebat:

Care este aria unui dreptunghi cu perimetrul de 50m si cum se afla aria?

10 răspunsuri:
| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

Deci perimetrul este de 50 cm.stim ca patratul are latura de 50:4 adica de 12, 5 cm. ok? ( Perimetrul patratului este suma tuturor laturilor). Asa. Acum daca avem latura patratului ii putem afla si aria. Aria patratului este latura la a doua adica 12, 5 la a doua adica
156, 25...crek asa sper ca te-am ajutat! pupici:*

| 280Monica280 a răspuns (pentru OhFuckIForgotMyNameAgain):

DREPTUNGHI nu pătrat! Ai dat răspunsu' degeaba laughing

| OhFuckIForgotMyNameAgain a răspuns:

Funda mea unde-i?tongue

| 280Monica280 a răspuns (pentru OhFuckIForgotMyNameAgain):

De unde fundă? ai zis pătrat în loc de dreptunghi! Citeşte bine aşa o să iei 4 la examen rolling on the floor

| 280Monica280 a răspuns (pentru OhFuckIForgotMyNameAgain):

Toate astea au fost pentru LuLaBee big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba, fraiero...nici atata nu stii?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faceti si un mic calcul daca sunteti asa inteligenti: laturile dreptunghiului 5m si 20 m. Perimetru = 50 m. Arie= 100 mp. Se pare ca domnisoara nu e asa fraiera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

50m*2=100m

| 280Monica280 a răspuns:

Păi e nevoie de o latură! Eu am avut aceeaşi problemă şi mi-a zis doar k l e un sfert din L. Nu se poate rezolva aşa!

| Darius_Micluta_1996 a răspuns:

Sunt mai multe raspunsuri!