| lovelz a întrebat:

Care este cartea voastra preferata, descrieti-eu in cateva cuvinte.Eu nu mai stiu ce sa citesc... FUNDA!

Răspuns Câştigător
| UkD a răspuns:

Din punctu meu de vedere... daca iti povestesc cartile n-are rost sa le mai citesti, sti ce se va intampla si ti se va parea ceva plictisitor sa le citesti. Iti recomand seria Jurnalele Vampirilor ( The Vampire Diaries-de Lisa Jane Smith ) sau Twilight. Desi ar merge si seria Harry Potter ( de J.K.Rollings ) tongue Depinde ce-ti place big grin

8 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Printr-o sinceritate debordanta iti zic ca nu sunt una dintre cele mai mari fane ale cititului, cel putin comparativ cu alte persoane intalnite. Sunt mai mult genul care daca nu termina o carte din prima seara nu o mai continua.
Ma rog, era vorba despre altceva. Iubesc genul enigmatic, cu intorsaturi bruste si subiecte aleatorii ce te fac sa te gandesti la diverse posbilitati, astfel imi plac foarte mult cartile lu' Agatha Christie. Chiar daca din cauza firii sceptice si usor iritabila zic la fiecare paragraf ca nu are nici un sens ce se prezinta acolo.
Cu toate astea o carte pe care o tin bine minte e De-a baba-oarba de Vlad Musatescu. Nu poate fi chiar direct incadrata in categoria de best-seller, dar felul auto ironic in care a fost scrisa te face s-o retii si citezi cu usurinta.
O carte pe care incerc sa o termin de ceva vreme insa gasesc mereu altceva de facut ar fi Testamentul lui Hitler de Herman Rothman, e autobiografia unui militar si se refera mai mult la perspectiva razboiului si a atmosferei decat a cauzei (cel putin in prima parte).
Mi s-a mai parut interesant rezumatul si de la Frnz Kafla - Procesul, Legea conspiratiei - Christopher Reich, Cu sange rece - Truman Capote, O moarte suspecta - Dorothy L. Sayers...

| LegionarulRoman a răspuns:

Se mai citesc in zilele nostre carti (aici ma refer la cartile cu adevarat valoroase nu cele din revista Bravo, cu vampiri si alte porcarii)? Cartea mea preferata a fost Contele de Monte-Cristo urmata de Mizerbilii si Fratii Karamazov+Anna Karenina!

| Euletitia a răspuns:

Buna! Cartea me preferata e "pa ripile vantului" de Margaret Mitchel, un roman super in doua volume, despre dragoste, viata unei femei in a doua jumatate a secolului al 19-lea, razboiul impotriva sclavagismului dintre yankei si sudisti, scrise intr-un stil inegalabil, scarlet O'Harra fiind o eroina puternica, pasionala, hoatarata, care stie sa iasa biruitoare din orice incercare ab vietii. iti recomand cartea, e o capodopera in adevaratul sens al cuvantului. Mi-au mai placut mult si "Insula Pierduta", nuvela scrisa tot de Margaret Mitchell, "Jane Eyre " de Charlotte Brinte, "La rascruce de vanturi" de Emily Bronte, "David Copperfield" de Charles Dickens, "Qvo vadis" de Henryk Sienckiewicz, "Coliba unchiului Tom" de Harriet Beecher-Stowe, "Rebecca" de Daphne du Maurrier, "Elevul Dima dintr-a spatea" de Mihail Drumes, "panza de painajen " de Cella Serghi, "Enigma Otiliei" de George Calinescu, "La Medeleni" de ionel Teodorweanu,"Maitreyi" de Mircea Eliade si "lorelei " de Ionel Teodoreanu. Iti recomand sa incerci si tu cat mai multe titluri din lista mea, cu siguranta te va incanta lectura acestor carti. Lectura placuta orice ai alege. O seara frumoasa iti doresc!

| LoveYouAngel a răspuns:

Fortele Raului Absolut.de Kelley Armstrong-Este vorba despre o fata pe nume Chloe care este dusa la un sanatoriu deoarece incepe sa vada fantome, insa cu totii o considera nebuna.Acolo afla ca nu este o coincidenta acel sanatoriu, fiind tradata.Sanatoriul acela fiind pentru copii cu superputeri.Alaturi de Derek (varcolac), Simon (vrajitor), si Rae (am uitat ce e, stiu ca are legatura cu focul) reusesc sa scape dar Chloe siRae pana la urma sunt prinse.Mai tarziu, cu ajutorul baietilor, si c u noua lor prietena Tori( vrajitoarea, in trecut dusmanca lor) scapa.Ma rog, trec prin multe peripetii, se descopara noi secrete si este parte chiar si de putina iubire.
Mi-a placut cartea foarteee mult, e preferata mea.Am citit-o de 5 ori.Scuze, nu cartea ci seria.Dar nu are decat 3 volume si le poti gasi in varianat de buzunar, a cate 11 lei fiecare, sau pachetul de 30 de lei.Bine poti sa le iei si la 40 lei fiecare.
Iti mai recomand cateva, pe care le ador si le-as reciti oricand:
Ingerul Noptii
Damnare
Luna noua
Casa noptii
Nu plange sub clar de luna
Frenezia
Fantomele ne stiu toate secretele
Academia Vampirilor
Iubitul Secret
Gazda

Sper sa iti placa, te avertizez dinainte, toate sunt cu fantome, varcolaci, vampiri etc, in afara de Iubitul Secret.
happy

| LoveYouAngel a răspuns:

Fortele Raului Absolut.de Kelley Armstrong-Este vorba despre o fata pe nume Chloe care este dusa la un sanatoriu deoarece incepe sa vada fantome, insa cu totii o considera nebuna.Acolo afla ca nu este o coincidenta acel sanatoriu, fiind tradata.Sanatoriul acela fiind pentru copii cu superputeri.Alaturi de Derek (varcolac), Simon (vrajitor), si Rae (am uitat ce e, stiu ca are legatura cu focul) reusesc sa scape dar Chloe siRae pana la urma sunt prinse.Mai tarziu, cu ajutorul baietilor, si c u noua lor prietena Tori( vrajitoarea, in trecut dusmanca lor) scapa.Ma rog, trec prin multe peripetii, se descopara noi secrete si este parte chiar si de putina iubire.
Mi-a placut cartea foarteee mult, e preferata mea.Am citit-o de 5 ori.Scuze, nu cartea ci seria.Dar nu are decat 3 volume si le poti gasi in varianat de buzunar, a cate 11 lei fiecare, sau pachetul de 30 de lei.Bine poti sa le iei si la 40 lei fiecare.
Iti mai recomand cateva, pe care le ador si le-as reciti oricand:
Ingerul Noptii
Damnare
Luna noua
Casa noptii
Nu plange sub clar de luna
Frenezia
Fantomele ne stiu toate secretele
Academia Vampirilor
Iubitul Secret
Gazda

Sper sa iti placa, te avertizez dinainte, toate sunt cu fantome, varcolaci, vampiri etc, in afara de Iubitul Secret.
happy

Sau iti recomand seria Vampirii Sudului are in jur de 11-12 volume, a cate 300-4000 pagini fiecare. happy

| costel676 a răspuns:

Sa fiu sincer n-am citit nicio carte in 8 ani de scoala si nici nu vreau sa citesc una
nu te mai obosi sa citesti

| Helleneee a răspuns:

Pai. mie imi plac f mult cele 3 carti de la bravo Fortele raului absolut! big grin cauta pe net daca nu ai auzit de ele big grin! In cateva cuvinte. este vorba despre 5 adolescenti care la nastere au fost cumva thinking nu stiu sa explic mutati genetic si au diferite puteri, ajung intr-un sanatoriu de acolo fug si sunt urmariti! Sunt superbe aventurile lor o sa te indragostesti de carte! Rolul principal este o fata care putea readuce mortii la viata! Unul dintre ei moare si etc laughing! Citeste si o sa iti placa!