| 愛日本 a întrebat:

Care este diferenţa dintre naşterea naturală şi cea prin cezariană? Care este cea mai recomandată? Voi prin care aţi născut sau aţi vrea?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cezariana este o intervenție chirurgicală, gata programată. Nașterea normală apare spontan, travaliul care poate fi între 5-8 ore, etc. După nașterea normală organismului îi ia un an de zile pentru refacerea completă, după cezariană doi ani.
Nu este recomandat să se mai facă încă un copil cu o cezariană în trecut, la nașterea normală nu se impune acest lucru.
Nașterea normală sau cezariană este în funcție de constituția mamei, vârstă, sarcină, istoric medical, etc.
Pa, pa.

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna
Eu am fost nascut prin naturala(Dhappy si asta a fost singura durere suferita de mama mea vreodata.Adevarul e ca atunci era cezariana, decat ca mamei mele i-e frica de anestezie.

Deci eu totusi optez pentru... felul meu laughing pentru ca de la anestezic se poate muri. nail biting

Bine daca ai vaginul tare, poti sa nasti natural laughing

Sper ca te-am ajutat happy

| Aandraadaa a răspuns:

Nasterea cezariana este practic o operatie la burta prin care scoate copilul si apoi te coase inapoi, se recomanda nasterea naturala si se ajunge la cezariana doar daca ai vrut tu ca pacient neaparat sau daca ai mai avut un copil si l`ai nascut tot prin cezariana. Eu as vrea natural sincer sa nasc pentru ca riscul sa apara complicatii e mai mic. Sper ca te-am ajutat, funda?batting eyelashes puppy dog eyes

| Gweeen a răspuns:

Prin cezariana te taie. Ca sa scoata copilul. Prin cea naturala nu.
Cea recomandata este naturala. Prin cezariana exista riscuri.
Eu naturala normal happy