| Pisicanazdravana a întrebat:

Care este diferenta dintre un diftong un triftong si un hiat? dati-mi exemple... dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| Miruniky a răspuns:

Http://www.scribd.com/doc/61630130/diftong-triftong-hiat

Un difting inseamna o vocala si o semivocala alaturate intr-o silaba.Ex:Soa-re("oa"diftong).
Un triftong inseamna o vocala si doua semivocale alaturate intr-o silaba.Ex:cre-ioa-ne("ioa"triftong).
Un hiat inseamna doua vocale alaturate care fac parte din silabe diferite alaturate.Ex:si-a-mez("i-a"hiat)

Succes si mai multe informatii gasesti pe siteul de la inceput.

9 răspunsuri:
| Lumine a răspuns:

Buna!
Pe site-ul asta, vei gasi toate explicatiile necesare plus explicatii :
http://www.limba-romana.net/lectie/Diftong--Triftong--Hiat--fonetica-/70/

Lectura Placuta!

| Băă_Denis_1990 a răspuns (pentru Lumine):

Eu sincer ti-as da funda

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Diftongul este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală. pronunţate în aceeaşi silabă.
Exp: soa-re,ca-dou
TRIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silabă.
Exp:zme-oai-ca,le-oai-ca.
Hiatul este reprezentat de doua vocale alaturate in silabe diferite.
Exp: fi-in-ta, zo-o-lo-gi-e.
Pa, pa!

| TeManancCuNutella a răspuns:

Diftong : este unirea a 2 vocale in aiceiasi silaba. De exemplu : acadea, floare happy
Triftong : este unirea a 3 vocale in aceiasi silaba. De exemplu : lacrimioara, tigroaica big grin
Hiat : o succesiune de 2 vocale care fac parte din silabe separate. De exemplu : chiar cuvantul "hiat" are un hiat laughing, sau caisa.

| ahilles a răspuns:

Triftong: lu-poai-ca oai triftong
diftong : steag ea diftong
hiat : cre-ion ei hiat
funda?

| GlumeDeCartier a răspuns:

Diftongul este acela in care intr-o silaba a unui cuvant se gasesc 2 vocale.In cuvantul ceafa cea-fa nu are diftong.Cand e grup de cuvinte (ce.ci,ge gi) sau (ghe,ghi, che, chi) urmat de o vocala nu are diftong.Ex ca-iet, cer-nea-la...
Cand intr-o silaba a unui cuvant se gasesc 3 vocaleeste triftong.
La fel ca si diftongul triftongul nu exista cand grupurile mentionate mai sus sunturmate de o vocala.Triftong exista in cuvintele: le-oai-ca,zme-oai-ca, lu-poai-ca, si-o-ri-cioai-ca.
In cuvintele care au la sfarsitul unei silabe aceeasi vocala ca la inceputul silabei urmatoare se numeste HIAT. Ex : a-le-e, li-ce-e,
ac-ne-e.Cred ca ti-am fost de mare ajutor. Oricum trebuie sa imi dai funda!winking