| Anonim1321 a întrebat:

Care este mai bun? Munca la țară(sapă, tăiat de lemne etc.) sau mersul la sală?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sală logic laughing exceptând faptul că munca de la țară e în aer liber

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric munca cu sapa, taiatul lemnelor si tot ce-i munca fizica la tara, sunt extraordinare pentru o dezvoltare frumoasa si armonioasa a acorpului, unde ai si avantajul, ca faci ceva util.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La un moment dat medicii recomandau să tai lemne pentru vidncecarea afecșiunlor cardiace.
La sală faci mișcări repetitive care pot ajunge să fie plictisitoare, când faci o muncă fizică cu finalitate te simți mai bine.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu e chiar asa. Poti sa iti diversifici antrenamentele foarte mult, in schimb, cand dai cu sapa sau tai lemne, ce poti sa schimbi? laughing Eventual durata...si cam atat.

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Când tai lemne, în urma efortului tău rezultă un bun, un produs finit.
La datul cu sapa ajuți la creșterea plantelor pe care le vei mânca la iarnă. Aceasta provoacă mulțumire sufletească implicită, deci antrenezi și mușchii sufketului. Mișcarea repetitivă la care sufletul nu participă, așa cum se întâmplă la taichi și la qi gong, te face un munte de mușchi cu un suflet de pigmeu. Cam asta e diferența și cam atât.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Hai c-ai luat-o pe aratura. Era vorba de altceva aici.

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Bine înțeles că de altceva e vorba, dar de ce nu spui lucrurilor pe nume?
Este vorba de orgoliul macho care înlocuiește neuronii cu mușchii, doar doar s-o uita o femelă la el, să facă și el pui.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

E vorba despre ce doreste op-ul sa fie vorba, ca e intrebarea lui happy

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Și eu i-am spus părerea mea, că e răspunsul meu. L-am ajutat să aibă o viziune mai largă asupra opțiunilor, căci de aceea a pus el de maniera aceasta întrebarea.

| Fatamuntilor a răspuns:

La sala dai bani, la munca campului ai putea sa primesti, asta pe langa satifactia ca iese ceva din mana ta!

| PainTech a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin mai bun.