| ForbiddenLove a întrebat:

Care este opinia voastra despre citit?happy

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Una foarte buna, desigur. A citi inseamna a te informa si a intelege. Cu mult mai util cand inveti despre tipurile umane si observi ca poti cataloga un vecin, un profesor, un prieten, etc. Iti dai seama cu mult mai usor pe cine ai aproape. Totodata cartile sunt utile ( fara a mentiona cert valoarea istorica si informationala in sensul stiintelor exacte ) din punct de vedere al experientei de viata. Gasesti tot felul de situatii in care te-ai aflat sau te poti afla pe viitor. E important sa citesti pentru ca poti dobandi o cultura a vietii, o experienta mostenita. Asta va insemna ca vei fi matur in gandire. Ca sa fii matur si in fapte ai nevoie de experienta proprie. Dar asta nu diminueaza cu nimic valoarea unei carti. Din orice poti invata. Asa si cartile. Din orice vei citi ramane o informatie. Si cu mai mult volum, cu o biblioteca mai mare in spate vine si capacitatea de a retine mai mult si de a retine totodata esenta.

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Citind descoperi ca esti om. Daca nu citesti, ramai la stadiul de animal care urmeaza un drum care e comun. Daca nu ai curajul sa strangi maracini in mana ca sa iti creezi un drum nou, atunci nu esti decat "inca unul in plus"

| TeoPT a răspuns:

Alexbhasiatat

si daca gasim totu' pe net ce? Si enciclopediile si site-urile cu referate de pe net sunt actualizate de oameni! Si, cum din ce in ce mai multi oameni sunt de partea ta cand vine vorba de citit, in ceva vreme nu mai aveti voi de unde sa copiati referate si alte chestii. Nu zic ca e obligatoriu sa citesti stiind ca informatia e la un click distanta, dar tie chiar iti place sa traiesti cu universul in punga toata viata? straight face

Chiar nu pot intelege modul unora de a gandi.

| saymoon a răspuns:

Ceva foarte ok.(asta daca nu esti un analfabet, sau ti e lene sa citesti)

| Miha1308 a răspuns:

E foarte bine sa citesti si pentru unii este o activitate placuta sau un hobby dar mie personal nu imi place:p

| alexbhasiatat a răspuns:

Un domeniu al trecutului. Acum gasim totul pe net