| anonim_4396 a întrebat:

Care este scopul vietii? Citeste in timp ce asculti asta! https://www.youtube.com/watch?v=DVg2EJvvlF8. Mi-am pus intrebarea asta in timp ce mergeam pe strada, si analizam comportamentul societatii actuale. Poate pot sa fiu putin ipocrit, dar mi se pare ca oamenii nu au alt scop decat sa isi hraneasca propriul ego. Sa nu le pese de ceilalti din jur, sa ii trateze cu indiferenta. Am vazut scena asta de atatea ori, sunt si cateva exceptii! Totul se rezuma la bani in ziua de azi?! Chiar vreau sa cred ca pot trai intr-o lume in care bani sunt doar pentru ati putea cumpara cele necesare, si nu un scop de a avea cat mai multi. Daca oamenii s-ar focusa pe dezvoltarea personala, si nu pe bani, eu unul cred ca societatea s-ar schimba.
Poate sunt eu nebun, dar eu nu imi doresc de la viata decat sa devin cat mai bun pe plan familial, profesional si in societate.
Nu stiu de ce, dar cred ca daca imi propun sa ajung bogat, o sa uit de principiile morale, si o sa incep sa fur, sa insel, sa fac rau celorlati.
Revenind la intrebare, voi cum credeti ca ar trebui sa evolueze societatea pentru a deveni mai buna?

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Scopul vietii este ...sa traiesti, astfel incat toti cei dragi tie, si nu numai, sa fie mandri de realizarile tale. Va veni o vreme in care nu vei mai putea dormi linistit pe perna ta, daca nu vei fi multumit tu insuti de ceea ce ai facut in viata si cu viata ta.

| SebastianBoanca a răspuns:

La multi totul se rezuma la bani dar sunt si oameni speciali care stiu ce is alea valori morale