| Swabia a întrebat:

Care motto credeti ca ar fi potrivit pentru o clasa de filologie?

Răspuns Câştigător
| Lale_2033 a răspuns:

"Mai bine e sa-ti intepeneasca gatul tintind prea sus, decat sa te cocosezi privind prea jos" (Maurice Chevalier).
Mie imi place foarte mult acest citat.
Aaaa, si ai aveam unul personal pe care mi-l mai spuneam cand incerca prietenul meu sa ma impresioneze cu cuvinte mari si eu il credeam (asta era acum mult timp) "Cuvintele frumoase incanta prostii".
Doar primul poate iti e de folos, al doilea ti l-am spus pentru ca imi place mie.

10 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

¨Un rationament venind din partea unuia considerat filozof, se transforma intodeauna in motto¨ .creatie proprie, ironie la adresa ¨filozofilor¨

kratos
| kratos a răspuns:

Daca taceai filosof ramaneai? big grin
Cunoaşterea este antidotul fricii.

mira
| mira a răspuns:

Ortografia inainte de toate.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Lasa motto-ul! Cauta mai bine pe cineva de la filologie care sa stie sa scrie corect, ca va faceti de cacao daca scrieti asa cum ai scris tu aici.

| Raiden a răspuns:

Dubito, ergo cogito; cogito ergo sum. (Ma indoiesc, deci cuget; cuget, deci exist)

| Instinkt a răspuns:

Visatori suntem visatori vom fii

| Lale_2033 a răspuns:

Scz pentru cacofonie"cu cu". Acum mi-am sesizat greseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mama cu cartea de gramatica in mine! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clasa de filo cu "credeti" si "fii"? Ma indoiesc!
Vom fi mai mult decat atat! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi știm că nu știm română.

Asta filologie.winking