| LARAaungeoudemon a întrebat:

Care sunt mai bune? TAMPOANELE? sau ABSORBANTELE eu cred ca majoritatea fetelor folosesc ABSORBANTE, si pentru cele care folositi TAMPOANE. cum este.senzatia?tongue

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Tampoanele interne nu trebuie folosite constant, ci doar ocazional. Exista riscul sa dezvolti in organism sindromul socului toxic (SST), infectie foarte rara, insa destul de periculoasa. Simptomele sindromului socului toxic sunt asemanatoare celor specifice gripei si includ: cresterea brusca a temperaturii, aparitia unei iritatii, diaree, stari de ameteala, lesin sau stari de voma.Indicat este sa lasi sangele menstrual sa iasa din tine nu sa il tii acolo, in interior. De aceea, ai la dispozitie o gama variata de absorbante externe, de genul Always, Bella, Tempo cu dispozitive de aplicare la indemana (cu adeziv) si care nu iti provoaca neplaceri chiar daca le folosesti timp indelungat.

| IrinaAndreea a răspuns:

Eu am folosit absorbante timp de 7 ani, pana mi-am inceput viata sexuala si a fost mereu ok. Tampoane am folosit numai de vreo 2 ori in vara asta, doar pentru ca vroiam sa ma imbrac neaprat cu ceva mulat si s-ar fi cunoscut aiurea absorbantul. Nu pot sa spun ca este foarte deranjant cu tampoane, adica practic uiti ca il ai acolo, dar imi este cam frica de Sindromul Socului Toxic, asa ca evit sa le folosesc. Pe de alta parte, absorbantele ma cam enerveaza vara cand e cald, dar le prefer pe ele, mi se par mai sigure. Numai testandu-le pe ambele o sa afli ce ti se potriveste cel mai bine. Succes! big grin

| EleNa_7853 a răspuns:

Sa stii ca tampoanela sunt mai confortabile decat par