| adinaxD a întrebat:

Care sunt motivele care au dus la neutralitatea romaniei (din primul razboi mondial)?
funda!

Răspuns Câştigător
| Mikyduts a răspuns:

Foarte buna intrebarea. Romania a hotarat sa nu intre in razboi deoarece nu stia inca de partea cui. A Antantei sau a Germaniei. Dar dupa ce au observat ca li se fura teritoriile au intrat de partea Antantei. Ma bucur ca mai sunt oameni interesati de aceste lucruri.

3 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Nu-i adevărat, omfg.
Neutralitatea a fostm enţinută deoarece, regele de-atunci al româniei, avea grade rudenii cu familia regală a Germaniei, care era una din Puterile Centrale, iar regina avea grade de rudenie cu familia regală a Angliei, care era o putere din Antantă.
România ap ierdut 2 treimi din teritoriu, după ce-a intrat în război. Cânsd mai rămăsese doar moldova în picioare, şi atunci ardealul nu făcea parte din România.
Păcat că ai dat funda unui răspuns greşit.
Dar ideea era să afli adevărul.

| tricky22 a răspuns:

Ce tot vorbiti ma? Romania a luat parte la primul Razboi Mondial..am intrat in razboi in 1916 impotriva Austro-Ungariei si Germaniei

| Sardari_Vasea_1995 a răspuns:

Chiar pacat ca ai dat funda la un raspuns gresit