| jayjay a întrebat:

Cat de importanta este muzica in viata fiecarui individ?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica îţi ţine companie, te inspiră, ajungi să asociezi diverse evenimente importante cu melodiile fiindcă muzica reprezintă sunetul emoţiilor („music is what feelings sound like", un citat care-mi place foarte mult). E o artă binefăcătoare, este folosită ca meloterapie, e folosită în unele cabinete, tratamente medicale ş. a. m. d.
Sunt obişnuită cu winampul/radio-ul/fredonarea în cel mai rău caz, 24/7. A devenit o obişnuinţă şi o dependenţă, partea bună fiind că nu este una toxică.

5 răspunsuri:
| JustMe a răspuns:

Eu nu as putea trai fara muzica, ascult multe ore zilniclove struck Ma relaxeaza si ma face fericita cand sunt tristahappy

| pengu a răspuns:

Pai.este destul de importanta, desi fiecare avem un gen (sau mai multe) pe care il preferam, muzica ne ajuta sa ne simtim mai bine, ne ajuta sa ne descarcam (spre exemplu o melodie trista care te face sa plangi) sau ne ajuta sa ne aratam sentimentele fata de cineva. asa ca idee, egiptenii o numeau "bucurie", iar in zilele noastre (desi isi are originea in antichitate) exista terapia prin muzica, ce poate ajuta d. p. d. v. psihic.
deci practic muzica are o importanta destul de mare in vietile noastre (indiferent ca ascultam rock, dance, lautareasca sau altceva tongue)

| Slow a răspuns:

Depinde cata atentie ii ofera fiecare. De cele mai multe ori ne identifdicam cu cate o melodie, in functie de starea pe care o avem. Eu zic ca este destul de importanta. Eu una nu m-as vedea fara muzica, pur si simplu face parte din viata mea.
Dar cred ca cel mai mult este importanta pentru cei tineri. Rar vezi oameni mai in varsta cu cate un iphone in mana sau cu casti in urechi...

| acdcfan a răspuns:

Depinde de om intr-adevar, uite pentru mine muzica e viata mea, e greu de explicat in cuvinte dar pur si simplu este pasiunea mea si nu pot renunta la ea. Personal imi place muzica hard rock si heavy metal in general si am inceput sa ascult intr-o vacanta si de atunci am devenit nebun, si la chitara tot din pura intamplare am inceput sa cant si stau azi si ma gandesc ca inainte n-as fi crezut vreodata ca voi iubi aceasta arta atat de mult.

| bebellusha a răspuns:

Da