| MenInShadow a întrebat:

Cat de tare doare apendicita?

De cateva zile am unele dureri in partea dreapta, rare, si foarte scurte, unele mai slabe decat o intepatura de injectie.

Nu am avut nici un alt simptom care sa indice apendicita, in afara poate de lipsa poftei de mancare, si nici aceasta foarte mare (similar cu "nu mai pun 5 cartofi in tigaie, pun 3-4").

Intreb pentru ca maine este pastele si din pacate nu prea pot merge la spital, asa ca ramane pe luni-marti.

Intrebarea mea - cat de tare ar trebui sa ma doara in partea dreapta a abdomenului (si unde mai exact), ca sa-mi dau seama daca am apendicita sau nu.

Stiu ca numai doctorul poate spune exact, de aceea daca nu-mi trec durerile o sa ma duc luni-marti, dar as vrea sa stiu daca ce am eu poate fi o apendicita, si trebuie sa merg la spital cat de curand, sau poate sa fie altceva.

Tin sa mentionez faptul ca durerile nu devin mai mari in momentul in care ma misc. Pot foarte bine sa stau intins in pat si sa ridic piciorul drept fara sa ma doara.

Scuzati orice posibila greseala gramaticala.

Răspuns Câştigător
| Goddess23 a răspuns:

Buna, dupa cum ai descris nu e posibila o apendicita. Durerile cauzate de inflamarea apendicului sunt mult mai mari la orice efort mic si cu o durata mai lunga, nu poti sta intr-un loc si te doare chiar si la o simpla palpare a abdomenului. Oricum caracteristicile durerii si evolutia inflamarii apendicelui difera de la persoana la persoana. Este posibil sa ai un intestin inflamat de la mancare, seminte si de aici si durerea. Oricum, cum ai zis si tu doar medicul stie cel mai bine.

| MenInShadow explică (pentru Goddess23):

Multumesc frumos de raspuns.

Sunt foarte confuz in legatura cu ce am. Am tot crezut ca am apendicita, dar ma asteptam ca durerea sa se intensifice daca nu ma duc la consult, insa a ramas la fel de cateva zile.

Am incercat tot felul de metode sa-mi dau seama daca durerile sunt de la apendicita sau nu, si nici o metoda nu ar parea ca as avea acea afectiue.

Cand tusesc, nu ma doare absolut nimic, cand ridic lucruri relativ grele, la fel, nu ma doare nimic, cand cobor/urc scarile, rare ori am aceleasi intepaturi slabe, dar nimic mai mult.

Inca o chestie pe care am auzit-o este ca daca sar, ar terbuii sa am dureri in cazul in care am apendicita. Am sarit, absolut nimic.

O sa ma duc in urmatoarele zile la doctorul de familie, dupa sarbatori, cand este la cabinet, sa vad ce spune, asta daca nu-mi trec durerile pana atunci.

Multumesc inca odata de raspuns.

| Goddess23 a răspuns (pentru MenInShadow):

Cu mare placere.

3 răspunsuri:
| MenInShadow explică:

Am uitat sa precizez:

1. Singurul tip de durere diferita a fost in spate, in zona rinichiului drept, la fel, scurte, mai mult ca niste intepaturi de injectie.

2. Durerea nu a inceput din capul pieptului sau de sub buric, iar apoi s-a mutat in partea dreapta. A inceput direct in partea dreapta.