| anonim_4396 a întrebat:

Cat dureaza terapia pentru anxietate si depresie severa?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta doar medicul tau poate sti, in functie de cum evolueaza starea ta. Te sfatuiesc sa il intrebi.
Unii au probleme astfel incat fac terapie insotita de tratament medicamentos ani de zile.

| Satango a răspuns:

Buna!

Depresia dureaza mai mult (cel putin doua saptamani) si afecteaza mai mult decat dispozitia individului. Nu este ceva de care poti scapa ori de cate ori vrei tu.
Exista mai multe forme clinice de depresie:
- depresia majora (simptomele dureaza mai mult de doua saptamani);
- distimia (depresie cronica);
- tulburarea bipolara sau boala maniaco-depresiva (existenta de episoade depresive si maniacale);
- depresia asociata unui anumit sezon (depresie ce se instaleaza doar iarna).

Ostare de anxietate poate sa dureze mult timp si se poate manifesta in diverse forme si sub diverse intensitati
Manifestare paroxistica a anxietatii este insotita si de o serie de simptome fizice.
Apare brusc si nu dureaza mai mult de 20- 30 de minute.
De cele mai multe ori abordarea terapeutica a atacului de panica se confunda cu faptul ca doar tratamentul medicamentos este indeajuns.
Medicatia insa are rolul de a actiona la nivel de simptom, de a reduce din intensitatea fricii prin anxiolitice.
Se observa ca odata ce se intrerupe medicatia simptomele reapar intrindu-se astfel intr-un cerc vicios.
Acest lucru se intimpla deoarece panica este doar un simptom major care atrage atentia ca la nivel inconstient se intimpla ceva.
Abordarea cea mai optima a atacului de panica se refera insa la abordarea cauzala adica psihoterapie, care poate fi insotita de tratament simptomatic in functie de intensitatea simptomelor si care urmeaza a fi redus pina la a fi interupt continuindu-se apoi cu psihoterapie
Psihoterapia are si rolul de a elibera tensiunea psihica ce determina aceste simptome si de a aduce lumina asupra motivelor reale ce stau la baza atacurilor de panica.

Tratament:

http://www.centrularmonia.ro/......de-panica/

Bafta!

| MihaiN a răspuns:

Buna happy Depinde de terapeut, de metoda de tratament aleasa si de felul in care evolueaza lucrurile in viata ta. Recomandarea mea este un psiholog tanar si foarte bine pregatit, totodata un om foarte cald: Lucian Alecu. Daca vrei sa iti trimit numarul lui, sa imi dai un mesaj privat happy Si daca vrei sa vorbim mai multe, ma poti gasi pe id-ul mihaitheatheist. Toate cele bune iti doresc! happy