| Louissa a întrebat:

Cât este salariul minim in Anglia? Cam in câți ani de munca reușești sa strângi singur bani pentru a-ți lua aici in România o mașina de lux sa zicem un Mercedes de vreo 70 de mii și o vila?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariu minim e undeva la 8-9 lire pe ora.

Tu vrei vila si masina din salariu minim din uk?
Adica din 1500 lire pe luna, din care 500 se duc pe chirie, vreo 400 pe supraviețuire. Pao facand un calcul in vreo 25 ani strangi si de masina si de casa. Da eu zic sa pui un 30 ani, ca mai exista si inflatie.

| Louissa explică (pentru suntserios):

Am cunoștințe care in maxim 2 ani s-au întors cu BMW-uri și și-au luat și casa. Aia cum au făcut dacă e chiar așa de greu?

| suntserios a răspuns (pentru Louissa):

Pai de ce nu ii intrebi pe ei cum au facut banii legal acolo?

stii ca un cazan de BMW in Uk cu volan pe dreapta e 500 lire...

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu crezi ca in Anglia umbla cainii cu colaci in coada?
Si acolo trebuie plats chiria, mancarea e mai scumpa ca aici.
In plus in Anglia nu ajungi asa usor ca inainte.

| Eireann a răspuns:

Socoteala de acasa... Salariul minim este de 8.72 daca ai peste 24 de ani. Dar hai sa routinjim in sus, sa zicem £10 deci la 40 de ore pe saptamana faci 400 ori 4 cam £1600 pe luna. Sa zicem ca tragi tare la 50 de ore pe saptamana deci £2000 pe luna (dar trebuie mare grija sa nu castigi peste un anumit prag ca intrii in alta categorie de taxare si de fapt castigi mai mult dar primesti mai putin bani in mana de fapt). Oricum dupa taxe ramai cu 1300, maxim 1600 - si asta este scenariul optimist cu £10 pe ora si optiune de ore suplimentare. Depinde de cum traiesti din banii astia dar trebuie sa pui deoparte 850 Luna. Daca nu vrei sa locuiesti intr-o hruba si sa stangi fiecare banut s-ar putea sa nu poti Pune deoparte banii astia.
Chiar vrei sa te spetesti 7 ani pentru o masina?

| Louissa explică:

După calculele mele in 2 ani strângi cam 20 mii de eur laughing