| Mihaimihai1234 a întrebat:

Cat timp e valabil un pasaport de Romania +18?

4 răspunsuri:
| danaieladaniela a răspuns:

10 ani pentru persoanele cu vârsta peste 18 ani

| mihaela000ela a răspuns:

Paşaportul simplu electronic are valabilitatea:
- 3 ani pentru minorii cu vârsta sub 12 ani;
- 5 ani pentru persoanele cu vârsta între 12 ani şi 18 ani
- 10 ani pentru persoanele cu vârsta peste 18 ani
Paşaportul simplu temporar are valabilitate 12 luni.

| Mihaimihai1234 explică (pentru mihaela000ela):

Ai idee in cat timp poate ajunge fuu gata daca l-am facut azi?

| mihaela000ela a răspuns (pentru Mihaimihai1234):

Cererile se soluţionează de autorităţile competente, în termene care curg de la data depunerii acestora şi care nu pot depăşi:
- 15 zile lucrătoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în ţară;
- 45 de zile lucrătoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în străinătate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României în statele membre ale Uniunii Europene;
- 60 de zile lucrătoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în străinătate, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României din state terţe în raport cu Uniunea Europeană;
- în situaţia în care solicitantul depune cererea privind eliberarea paşaportului simplu electronic în străinătate, dar optează pentru ridicarea acestuia de la unul dintre serviciile publice comunitare de paşapoarte, termenul de eliberare este de 15 zile lucrătoare;
- În situaţia în care solicitantul depune cererea privind eliberarea paşaportului simplu electronic în ţară, dar optează pentru ridicarea acestuia de la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României în străinătate, termenul de eliberare este, după caz, 45 de zile lucrătoare (pentru ridicarea din state membre ale Uniunii Europene) sau 60 de zile lucrătoare (pentru ridicarea din state terţe în raport cu Uniunea Europeană)
NOTĂ: În prezent, pașapoartele simple electronice eliberate în ţară pot fi ridicate în 5 zile lucrătoare.