| Anyta2000 a întrebat:

Cate calorii este bine sa consumi pe zi? Si cate sunt necesare pentru a te ingrasa un kilogram?

4 răspunsuri:
| MioaraParalescu a răspuns:

Pai depinde femeile cu varsta intre 19-30 de ani sedentare trebuie sa consume 2.000 de calorii, cele moderat active 2.000-2.200 de calorii si cele foarte active pana la 2.400 de calorii.

| CoCa8coLa a răspuns:

Cam în jur de 2000 Kcal pe zi.
www.slabute.ro
intră aici, înregistrează-te și vei găsi tot de ce ai nevoie, calculator nutrițional unde-ți calculezi caloriile ingerace și cele consumate...și îți arată cât te îngrași sau slăbești timp de o lună cu așa regim.

| CoCa8coLa a răspuns (pentru CoCa8coLa):

Bună, eu sunt Ana, sunt informată în domeniul nutriției și cred că aș putea să te ajut. Am primit mesajul tău, dar statutul de membru junior nu-mi permite să-ți trimit un răspuns, așa că voi lăsa acest comentariu.
38 de kg într-adevăr e puțin, dar ce înălțime ai?
Ai grijă să incluzi în alimentație proteine, glucide și lipide. Pot să-ți dau un model de meniu ca să ai idee cam ce să mănânci.
Mic dejun: terci din ovăz/ cereale cu lapte/omletă/ pâine cu un ou fiert și un pahar cu lapte.
Prânz: piure de cartofi+salată+ carne/ orez sau hrișcă+carne(mai poți adăuga și niște legume)/ tocăniță din legume +brânză de vaci (la prânz sunt multe feluri de mâncare pe care le poți consuma dar să adaugi permanent carne sau pește)
Cină: spaghete cu ton/ ghiveci din legume/ salată+piept de pui/ ciorbă/ brânză
Între fiecare masă să iei câte o gustare la interval de 2 ore. La gustare poți consuma: fructe/ legume/ iaurt/ nuci/ semnțe/ arahide/ ciocolată.
Trebuie să-ți calculezi câte calorii mănânci, și zilnic să adaugi 150-200 kcal.
Alimentele de tip fast-food sau băuturile acidulate nu te vor ajuta, așa că renunță la ele dacă le consumi. Trebuie să te îngrași într-un mod sănătos, să nu-ți afectezi organismul. Nu uita și de hidratare-consumă zilnic 2 litri de apă.
Dacă poți trimite-mi un meniu de al tău, cam ce mănânci într-o zi și dacă faci sport sau unele activități, să știu cam ce să-ți recomand. Tu ai fost mereu slabă sau ai slăbit așa tare?
Eu cred că ar fi bine și să mergi la un medic să faci niște analize... poate ai vreo problemă de sănătate care nu-ți permite să ai o greutate normală.

| Anyta2000 explică:

Vreau sa aflu daca am o greutate normala. Sunt slaba, dar nu prea.