| anonim_4396 a întrebat:

Cate planete sunt in sistemul solar si cum se numesc?

74 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

9: Mercur, Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si Pluto. S-au mai descoperit si alte cateva corpuri ceresti, dar, din cate stiu eu, pana acum nu au primit nume si nu li s-a recunoscut statutul de planeta.

| c0rn3l1uss a răspuns:

Sunt doar 8!
Pluto nu se considera planetatongue...adica asa ceva s`a descoperit mai ultima si noahtongue

| Allexutsu a răspuns:

Au fost 9 planete initial. Acum sunt doar 8 si se numesc: Marte, Terra, Venus, Mercur, Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun, iar celalte 3 planete "mici" sunt: Ceres, Pluto si Eris. In total sunt 11, doar ca cele mici nu sunt considerate "planete" in adevaratul sens al cuvantului.

| betti a răspuns:

Marte, pluto, venus, neptun, uranius, saturn, mercur, nibiriu si cu planeta noastra 9.

| Alexandra009 a răspuns:

Sunt 8 planete:Mercur, Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus si Neptun, Pluto nu este o planeta ci o planeta pitica

| ion933 a răspuns:

Sal sunt 9 planete Mercur, Venus, Terra (Pământ, planeta albastra), Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si Pluto

| alin_2418 a răspuns:

8:mercur,venus,terra,marte,jupiter,saturn,uranus,neptun si 5 planete pitice:ceres,pluto, haumea, makemake si eris sa mai descoperit una dar nu sa atestat

| alin_2418 a răspuns:

8:mercur,venus,terra,marte,jupiter,saturn,uranus,neptun si 5 planete pitice:ceres,pluto, haumea, makemake si eris sa mai descoperit una dar nu sa atestat bay bay

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Sunt un număr de 9 planete, astfel: Mercur, Venus, Terra (Pământ), Marte, Jupiter, Saturn, Uranus și Pluto.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

6, mercur, venus, pluto

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt 9 planete

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

9 planete mercur venus pamant marte jupiter saturn uranus neptun pluton

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt 9 planete si acestea sunt Mercur Venus Terra Marte Jupiter Saturn Uranus Neptun si Pluto.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

9 sunt akagybt fgbthu ghht6 hujgt6nyrnt tumg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

14:venus; pluto; marte; jupiter; nectun; uranus; pamint; luna; soare; mercul;

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau sa va spulber visele in total sunt 9 planete si 3 planete pitici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

8 planete:mercur, venus, terra, marte, jupiter.saturn, uranus si neptun.Pluto nu mai este planeta din 2006-2007.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

raspuns:sunt 12 planete in sistemul nostru solar eu corneanu vasile valentin am gasit doar 11 sint in cautarea ceea dea 12 planeta cele pe care le-am gasit se numesc:mercur, venus, marte, jupiter, saturn, terra, uranus, neptun, ceres, pluto, eris aceeste sunt care le-am descoperit pe internet cu grele crtetari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca 11. dar tu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

8 planete si 5 planete pitice: www.astronomia.go.ro pentru detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt 8, pluto nu mai exista

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e dar la jocul conquistador au spus ca sunt doar 8!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In sistemul solar sunt 9 planete
ele se numesc mercu, venus, terra, marte, jupiter, saturn si nu mai stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt 8 fiindca pe conquistador asa scrie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt 8 fiindca pe conquistador asa scrie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt 8 fiindca pe conquistador asa scrie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt 8 fiindca pe conquistador asa scrie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! In Sistemul Solar sunt 9 planete...Acestea ar fi:Mercur, Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun si Pluto.Mai vreau sa mai spun ceva. Cei cu raspunsurile de 8 sau 6 planete sunt raspunsuri STUPIDE.PLUTO inca se considera o planeta deci este o planeta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică: