| anonim_4396 a întrebat:

Câteodată îmi vine să renunț la tot şi să plec din viața asta. Am 18, sunt urâtă, introvertită şi efectiv mă urăsc. Până la vârsta asta nu am reuşit să mă apropii de nimeni, nu am avut niciodată un iubit şi gândul că voi muri singură mă sperie teribil. De fiecare dată când vad un băiat care mă atrage încep să îmi vina tot felul de gânduri aiurea...îmi spun ca sunt prea urâtă, prea scârboasă pentru el şi astfel nici măcăr nu pot sa am un crush, pentru că simt că nu sunt destul de bună pentru nimeni. Urăsc totul la mine... începând de la față, la corp, până la felul în care mă comport şi vorbesc cu lumea. Câteodată am dorința să schimb ceva la mine, dar repede îmi dau seama că, pentru a schimba într-adevăr ceva la mine, aş avea nevoie de mulți bani, ori eu nu am.(pentru operații estetice, dantură etc.) Aşa că mă aflu într-o mare problemă. Credeți că merită să încep să strang bani de acum, puțin câte puțin, că să pot îndeplini ceea ce vreau, chiar dacă asta înseamnă ca trebuie să muncesc mulți ani că să strâng sumele necesare? Aveți alte sfaturi pentru mine?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GoldenZenith a răspuns:

Cine ți-a băgat tie in cap ca ești urata? Păpușă, daca tu nu te iubești așa cum ești, nimeni niciodată nu o s-o faca. Tu singura îți pui piedici. Ok, poate fizicul tau nu e minunat, dar compensează prin caracter. Fii sociabila, amuzanta, fa ceva. Daca îți spui de la început ca nu te va accepta nimeni, clar ca nu o va face. Nu exista pe planeta asta om care sa nu aibă defecte, fie ele si fizice. Daca tu crezi ca poți repara lucruri la tine si crezi ca asta te va face sa te simți mai confortabil, nu ai decât sa faci ce îți trece prin cap. Dar înainte de a lucra la fizic, încearcă sa te concentrezi pe psihic.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci meditație cu mantra.
Mă observ, mă accept.
Este cel mai ieftin procedeu.

| OldSoul a răspuns:

Well, decat sa ramai urata toata viata, mai bine sa lucrezi pentru bani, si in special la tine, ca peste ceva timp sa incepi sa te privesti cu alti ochii.
Ca daca nu faci nimic, sigur nu vei deveni frumoasa peste noapte.

| NLS a răspuns:

Chiar daca aspectul fizic nu e de laudat, o fata se poate remarca foarte usor prin caracter, naturalte, simplitate, amabilitate, altruism, inteligenta, jovialitate si multe altele.
Nu trebuie sa zambesti la fiecare secunda - fortat, daca nu poti, insa nici sa fii toata ziua cu corabiile inecate nu ajuta.
Oricum, daca poti, ideal e sa zambesti cat mai des, chiar si fara motiv.

Ar fi ideal sa te accepti asa cum esti, si sa iti spui ca tu esti cea mai tare.
Nu lasa niste complexe partial inchipuite sa te doboare.
Cand va veni vremea, o sa te uiti in urma si o sa-ti vina sa razi de gandurile care te macina acum.
Fizicul se mai modeleaza cu timpul, insa nu e prea ok sa-ti faci un tel din asta (ma refer sa te dai peste cap sa strangi bani pentru operatii, etc).

aimullah123 a punctat foarte bine.
"Daca tu consideri un baiat ca fiind frumos, nu inseamna ca el chiar e frumos. E modul in care il apreciezi tu."
Fiecare dintre noi avem gusturi si opinii diferite.
De indata ce o sa renunti la complexe, lumea te va accepta, daca si tu vei invata sa accepti lumea.

| Donsavas a răspuns:

Frumusetea nu este ceva general valabil si masurabil. Nu mai da atata importanta aspectului fizic. Bucura te ca nu esti bolnavă, muta, oloaga sau eu mai stiu cum.

| Donsavas a răspuns:

De ce esti prea scarboasa? Esti nespalata? Ai infecții? Păduchi? Cum adică esti urâtă? Ti a traumatizat cineva fața si corpul, iti lipseste o mana, un ochi?
Poti strânge bani muncind part tine, online etc. Dar mai bine faci psihoterapie si e mai ieftin. Nu cred ca iti lipsesc dinti sau ai infecții gingivale sau probeleme cu adevărat inestetice Cum e parul pe fata, chelie sau vreo boala fizică care sa ti afecteze pielea intr-un fel sau alte organe.

| Furnicuta000 a răspuns:

Exista cineva pentru oricine. Daca tu chiar esti foarte urata (desi nu cred asta) cu siguranta vei gasi pe cineva, poate cineva la randul lui foarte urat. Desi e un cliseu, sa stii ca frumusetea e relativa. Eu am vazut fete superbe dar fara carisma, fara pic de atitudine, vulgare, needucate etc si am vazut fete cu trasaturi mai aspre (uratele) care se faceau foarte placute prin atutudine, bunatate si toata lumea le iubea si le considera frumoase si la trup si la suflet. Eu cred ca atitudinea e totul.
Daca tu te consideri urata si detestabila, automat si ceilalti vor avea acceasi parere despre tine. Trebuie sa inveti sa te iubesti. Si ca sa ai mai multa incredere in tine poti incepe sa te ingrijesti gen o noua coafura, culoare de par, pensat, machiat (machiajul face minuni), haine la moda si cu bun gust, unghii, bijuterii etc. Sa stii ca aceste lucruri schimba foarte mult aspectul unui om si abia mai tarziu te poti gandi si la operatii estetice care sa corecteze un defect (de ex un nas mai mare, o barbie mai pronuntata etc) dar numai daca intr-adevar ai nevoie si nu e doar impresia ta

Răspuns utilizator avertizat
| aimullah123 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci.
Singura solutie ar fi sa te accepti asa cum esti.
Nu exista om urat sau frumos. Nu cred ca exista un etalon de frumusete cu care sa te poti compara.
Corect, te aflii intr-o mare problema. Dar problema aia e faptul ca nu te iubesti pe tine asa cum esti.
Daca tu consideri un baiat ca fiind frumos, nu inseamna ca el chiar e frumos. E modul in care il apreciezi tu.
Tie daca iti zice cineva ca esti "urata" tu chiar crezi ca esti?
E doar chestia ca fiecare primeste in viata doar atat cat este nevoie pentru a-si asigura propria finalitate. Poate nu esti cea mai frumoasa pentru ca nu e nevoie sa fii model, spre exemplu. Dar nici cea mai urata nu esti. Doar arati diferit fata de alti oameni.
Nu are rost sa faci 100 de operatii.
Daca e sa intrebi oamenii din jurul tau, cei mai multi si-ar dori sa schimbe ceva la ei.
Toti oamenii sunt speciali pentru simplul fapt ca exista.
Si toti oamenii merita sa fie iubiti, deci si tu.
Vei avea un iubit dar dupa ce iti rezolvi toate problemele asta cu stima de sine big grin

| Andy004 a răspuns:

Nu renunta. Nu merita, viata este atat de frumoasa! Daca tu nu te placi, nimeni nu o sa o faca. Lasa fizicul, e cel mai putin important. Personalitatea conteaza! Iti tin pumnii ca sa devii cea mai buna versiune a ta?