| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Caut o fată..sunt praf, nu mai pot...Plang incotinuu de 6 ore..caut pe cineva care e dispus sa ma asculte si sa mi fie aproape pana imi revin.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Ai nevoie de cartea aceasta daca vrei sa iti castigi echilibrul in relatie: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Noi nu trebuie sa facem din oameni proprii nostri dumnezei.
Este adevarat ca suferim atunci cand apare o despartire. Dar si aceasta trebuie sa fie in limitele ei. Noi trebuie sa ajungem sa stapanim despartirea, adica a ne stapanim sentimentele si gandurile, si sa nu stapaneasca ele peste noi. Ca si in dragoste, si in despartire trebuie sa fim rationali. Asta nu inseamna ca trebuie sa incepem sa uram pe celalalt ca sa nu mai suferim; departe de noi gandul urii.
Gandul rational sa fie la conducere, si anume: ca este normal ca sa existe despartire atunci cand nu se poate trai cu anumite defecte ale celulilalt. Altfel viata amandorura va deveni un calvar; va fi o relatie pe care ceilalti din jur o vor plange de mila.
Iar sa sa spun lucrurilor pe nume far sa le mai ocolesc, relatia dintre un baiat si o fata se face numai in scopul casatoriei, si atunci cand amandoi sunt pregatiti din toate punctele de vedere pentru casatorie. Altfel este ca si cum amandoi s-ar urca intr-o barca si s-ar lasa purtati de valurile aceanului, fara sa aiba o tinta, un scop. Acesta este naufragiul, lucru care s-a intamplat si cu voi doi. Relatia naufagiaza, se pierde daca nu are o tinta. Si scolile sunt intesate de adolescenti care sufera din dagoste. Ei se ranesc pentru a ei nu stiu ce este dragostea. Vor sa se bucure de ea, dar daca ei nu stiu sa o foloseasca, se vor rani pe ei insisi dar si pe ceilalti. De aceea astfel de relatii se fac numai atunci cand omul ajunge la o maturitate avansata -de la 25-30 de ani in sus. Pentru ca si la 20 de ani omul este inca dependent de parintii lui, si nu este inca suficient de matur sa poata avea grija de viata lui, si cu cat mai mult nu poate avea grija de toate nevoile membrilor familiei sale.
Tu nu trebuie sa plangi atat de mult dpa baiatul acela, pentru ca el nu este dumnezeu sa plangi asa dupa el. El este un om, tot atat de nestiutor ca si tine in ce priveste manuirea dragostei. Ca si tine, el nu stie ce este dragostea; pentru ca daca ar fi stiut nu ti-ar mai fi zis ca se mai gandeste daca sa mai refaca relatia voastra. Ca un om nestitor se joaca cu inimile oamenilor; dar negresit -si fara nici o urma de indoiala sau de exagerare- la urma i se va face exact cum a facut. Va trece si el prin ceea ce treci tu. Pentru ca numai in felul aesta Dumnezeu il poate educa, iar el se va gandi de mai multe ori inainte sa rosteasca cuvinte pripite si sa ia hotarari din impuls.

Pe de alta parte, dca tu iti vei analiza viata, vei gasi rasunsul la suferinta ta; vei vedea ca intr-o masura mai mare sau mai mica ai si tu partea ta de vina ca ai ajuns in suferinta aceasta. Cine stie daca in trecut nu ai produs o suferinta de felul acesta cuiva?
Si daca vei invata din greselala aceasta, va fi bine de tine; daca nu, o vei repeta si vei trece iarasi prin suferinta.
Cauta cartea recomandata. Iti va fi mai mult decat folositoare. Vei cunoaste adevaratele motive in care ai ajuns astfel, vei putea vedea lucrurile rational, iar pe viitor vei sti carui baiat sa accepti prietenia si caruia nu.

43 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la 116-111 este gratis si poti suna 24 de ore din 24.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești fată?
Ca să fie aproape de tine, ar trebui să spui localitatea.
Dacă mai plîngi puțin, nu o să mai ai lacrimi.
Tragi un pui de somn, și apoi să plângi în continuare.
Plânsul liniștește.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

"Tragi un pui de somn, și apoi să plângi în continuare.
Plânsul liniștește."
E sarcasm? Ca nu ma prind

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ar fi sarcasm?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Plânsul liniștește?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, vorbesc serios. Acela este rostul lui.
Sunt tensiuni care le putem descărca prin râs. Râsul descarcă tensiuni prin mușchii care îi folosim pentru respirație.
Dar sunt emoții, tensiuni psihice mai profunde care nu se pot descărca decât prin plâns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Decât sa se abtina mai bine plange...

Desi spune ca e "praf" e ceva curajos sa recunoasca ca plange...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Somnul ajuta happy Cititul.Plimbatul.Uitatul pe pereți. Discutiile cu o persoana apropiată.
Plânsul doar îți face ochii roșii.Nu rezolva nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi curajos din partea mea, din moment ce consider ca e un semn de slăbiciune. Daca eaa vede plânsul ca pe ceva normal, pozitiv, nu e curaj.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu e vorba de tine. Nimeni nu vrea sa arati tu semne de slabiciune!
Ci cum ai reactiona daca iti plange o necunoscuta si iti cere compasiune, te scarbeste? Te face sa vrei s-o compatimesti?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu ar rezolva nimic, nu ar fi fost creat de mama natură.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma scârbește. Daca e necunoscut, n-am de ce sa vreau sa o compătimesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La fel ma gandeam si eu, pãcat de ea ca-i frumoasa

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prea mică pentru tine...
Care din alea 2 ți se pare frumoasa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ani...Si eu as fi plans la fel de mult ca si ea daca as fi avut o despartire sau ceva gen.
Prima, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Plânsul are rol terapeutic big grin. Cititul nu te ajută, mai ales dacă-l citești pe Cioran în astfel de momente.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

N-are cum să fie un semn de slăbiciune, îți trebuie o doza mare de curaj ca să fii sincer cu propria persoană și să-ți recunoști sentimentele big grin. Majoritatea nu sunt(eți) capabili de asta pentru că vă urâți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Cititul ma ajuta.Depinde de tine ce preferințe ai.
Îți trebuie curaj sa plângi? De ce? E cel mai la îndemâna lucru.Cel mai simplu.E mai greu sa nu plângi.Sa faci ceva constructiv.Sa te gândești cum sa rezolvi lucrurile, in loc sa plângi pana nu mai poți.
Nu, nu sunt capabilă de asta.Sa plâng din orice tâmpenie.Sa plâng, in general.
Nu as merge atat de departe încât sa zic ca ma urăsc.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe tine. Mie-mi place când citesc să am mintea limpede, ca să și înțeleg ceva laughing. Da, îți trebuie, că dacă ar fi simplu, ai face-o și tu fără probleme, nu te-ar împiedica orgoliul ăsta prostesc sau frica asta de a admite că ești om și ai sentimente. Nu poți să faci nimic constructiv când ai mintea tulbure și moralul la pământ. Poate nu te urăști, dar nici fericită nu ești. Și la ce răspunsuri ai dat pe aici, sunt destul de sigură că ai nevoie de un plâns zdravăn din când în când. Nu e nimic smart și curajos în a-ți nega sentimentele și a ține în tine până explodezi laughing. Nu e nici măcar sănătos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Mai bine cu orgoliu prostesc, decât fără. Orgoliul asta "prostesc" ma impiedica sa fiu vulnerabila fata de altii.Sa plâng cu lacrimi de crocodil la un amărât de film de dragoste.Sau la o înmormântare, depinde de caz.
Nu mi-e frica sa admit ca am sentimente.Am.Dar sentimentele nu ma fac om laughing Rațiune ma face.Si chiar dacă am semtimente, nu am de ce sa fac parada cu ele.Nu sunt ceva cu care sa ma mândresc, crede-ma.
Si plânsul o sa-ți limpezească mintea? Sau o sa-ți ridice moralul? Ba da, poți face multe lucruri constructive. Poti sa te gândești la ce e de făcut, la cauze, la cum sa rezolvi lucrurile.Nu sa plângi ca prostul.
Uneori sunt fericita.Deseori,chiar.Nu am nevoie de mult ca sa fiu fericita, o pisica mai mult decât suficient.Dar nu sunt niciodată mulțumită.Si aici recunosc, ai si tu dreptate.Orgoliul asta tâmpit ma face sa am așteptări mari de la mine si sa-mi doresc mereu mai mult.N-are nicio legatura cu plânsul, oricum.Nu îmi neg sentimentele.Le conștientizez perfect si nu-s mândra de ele.Dar n-o sa dispară odată cu plânsul, asa ca prefer sa nu-mi irosesc timpul si energia.Sentimentele mele nu sunt explozive.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Fata asta nici n-a spus măcar din ce motiv plânge sau pe unde plânge. Orgoliul ăsta prostesc te face să stai pe TPU și să interpretezi toate întrebăriile ca fiind despre tine laughing. E și ăsta un mod de a răbufni, tho.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Si pe tine ce te face sa stai aici?
"îți trebuie, că dacă ar fi simplu, ai face-o și tu fără probleme, nu te-ar împiedica orgoliul ăsta prostesc sau frica asta de a admite că ești om și ai sentimente. "
"Poate nu te urăști, dar nici fericită nu ești. Și la ce răspunsuri ai dat pe aici, sunt destul de sigură că ai nevoie de un plâns zdravăn din când în când. "
Poate sunt eu narcisista, dar am vaga impresie ca la mine te refereai.De aia am răspuns la persoana I...
Țin prea mult la mine ca sa răbufnească, cum zici tu.N-as face-o aici.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stau aici să mă amuz, nu vorbesc despre mine la fiecare întrebare laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Tu n-ai orgoliu happy

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Am multe defecte, dar orgoliul nu e unul dintre ele laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Defect? Nu.E ceva vital pentru mine.

| OldSoul a răspuns:

Mai bine cauti un baiat.
Sunt multi baieti dornici pe aici sa te asculte.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Iti revii sigur. Am inteles ca e din cauza unui individ laughing
Ce iti oferea acela si nu mai ai acum?
Daca ai avut unul, poti sa mai ai si altii. In lume nu exista doar un om. Eu zic ca nu-ti lipseste nimic. Sa fii bucuroasa ca ai scapat de el ca nu era de tine. Daca acum nu esti cu el, asta inseamna ca nu era OK. Ai numai 17 ani. Trebuie sa fii constienta ca ai timp, esti frumoasa, baieti sunt si sunt convins ca vei gasi unul inzecit mai bun, chiar incomparabil cu asta de care ai scapat, ca nici nu incape termen de comparatie intre ei. Asta de care ai scapat cu sau fara voia ta, clar nu era bun, ca altfel ati fi fost si acum impreuna. Deci urmatorul poate fi mai bun, garantat. Trebuie sa ai si tu niste criterii de selectie, nu aplica regula primul venit, primul servit. Testeaza-l si nu te atasa din prima de el, ca vezi ce patesti daca ai o fire sensibila. Nu-l lasa sa te calce in picioare, pe asta care a devenit istorie. Cauta altul mai bun. Vei gasi si va fi bine. Ai grija de tine, de scoala. Nu cunosc situatia ta, cum te impaci cu familia, poate si acolo ai probleme si de asta poti avea tendinta sa ta agati de un individ care nu te merita. Sunt si indivizi din astia care profita de naivitatea ta si cu cat vede ca il vrei mai mult, cu atat se crede mai stapan pe tine, te foloseste si te abandoneaza. Abandoneaza-l si tu ca asta merita. Deci asta zic: - n-ai pierdut nimic, mergi inainte, ca inapoi nu se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești super cute =) vrei sa vorbim?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Supa de ceapa are prea mult piper in ea rolling on the floor

| Raducons a răspuns:

Nu te plange la nimeni, cand ii spui cuiva problemele tale nu faci decat sa ii dai motiv sa te barfeasca si sa rada, eu asa am constatat
Toate cele bune!

| CosminCD a răspuns:

Salut! Nu știu care e cauza pentru care plângi de atâtea ore, însă nu cred că e ok. Și nu cred că ești „praf", indiferent de motivul pentru care tu spui asta. Fă un duș, relaxează-te cu ceva fain pe YouTube, uita-te la un film de comedie, citește o carte motivațională...Ideea e că nu trebuie să mai plângi. Uite, toți cei care ți-au scris, îți sunt aproape. Deci...e ok! Nu mai fii supărată.

PS: încearcă să te uiți la câteva episoade; poate unele dintre ele te ajută. www.youtube.com/c/icuraj

| girada79 a răspuns:

Te pot asculta. Caută-mă pe Facebook Marius Viorel Girada.

| IoanaFrancesca a răspuns:

Foarte inteligenta întrebarea "nu ai prieteni?". Odată ce ajungi să cauți prieteni pe internet și liniște pe TPU ai ajuns oarecum la o limită și chiar ai nevoie de sprijin. Aici simți că nimeni nu te judeca pentru că nu te cunoaște, poți să îți expui sentimentele. Daca vrei sa vorbim, dă-mi mesaj. Te înțeleg

Răspuns utilizator avertizat
| IoanaFrancesca a răspuns (pentru Popescu_Simina_1966):

Am făcut un cont de Instagram special pentru asta, caută : aici.sa.te.ajut Acum l-am făcut nu are urmăritori