| alexanders2000 a întrebat:

Caz de conștiință:

Te afli pe un pod deasupra unei căi ferate. Observi că un vagon de tren inaintează cu viteză, fiind pierdut de sub control, și că va lovi mortal 5 muncitori care lucrează pe șine fără să-și dea seama de apropierea acestuia. Nu ai cum să ii anunți cu privire la pericolul ce ii pândește. Știi că singura cale de a opri vagonul inainte de a-i ucide pe cei 5 este de a arunca un obiect de o greutate foarte mare pe șine, in calea sa. Singura greutate disponibilă și suficientă este bărbatul obez care stă alături de tine pe pod, privind la rândul lui scena.

Poți să impingi bărbatul de pe pod in calea vagonului, pe șine, omorându-l pe el și salvând viața celor 5, sau poți permite vagonului să inainteze, lâsându-i pe cei 5 să moară.

Cum procedezi? Care dintre variante este cea corectă din p.d.v. moral?

Răspuns Câştigător
| tudo393 a răspuns:

Din p.d.v. moral nu este niciuna corecta.Cea corecta este aceea sa te arunci chiar tu si sa salvezi cu pretul vietii acei muncitori.Dar daca trebuie neaparat una dintre ele... dupa privirea si reactia grasului daca este ingrijorat si ii pasa nu il imping. daca de abia asteapta sa vada asta il arunc.Asta este parerea mea.

3 răspunsuri:
| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Las destinul sa isi faca datoria...

| AtateaConditii a răspuns:

Sigur nu as putea sa arunc un gras in cateva secunde de pe un pod fara vointa luilaughing plus de asta pana se uita muncitori trenu deja i-a calcat pe toti, mai bine mi-as arunca pantofii in muncitori si i-as atentiona( cea mai buna solutie).

| GăbițuGabriel a răspuns:

Impingandu-l pe sine pe ala obezu laughing pentru ca a facut mbra pamantului degeaba stand in pat sau fast food si mancand.