| soultaker a întrebat:

Ce ar fi de facut daca fosta iubita / fostul iubit ameninta ca se sinucide?

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

In primul rand ma asigur daca nu cumva vrea doar atentie...

Daca nu, atunci incerc sa ii fiu alaturi cat pot de bine si sa ii inteleg punctul de vedere.

Daca imi respinge ajutorul si e incapatanata...atunci ii cumpar eu funia, nu ma lupt cu morile de vant.

| Wøodenpints a răspuns:

Cel mai probabil e doar un milog/o miloagă după atenție.
Dac cineva vrea să se sinucidă ar trebui lăsat. Dacă ai ajuns ca om la concluzia asta e clar că nu prea mai ai ce căuta pe planeta asta, unde suntem oricum destui.

| Dariusuu a răspuns:

Aş lua-o de mânuţă şi cu ea la psihiatru.

Dacă nu vine înseamnă că este vorba de un şantaj.

| MaliciousDeath a răspuns:

Daca e pe bune, ii mangai putin orgoliul, nu incerca sa scapi de el/ea si asculta ce are de zis.Lasa-l/Las-o sa se descarce,sa se calmeze si cand o sa inceapa sa gandeasca mai limpede, tot intr-un mod diplomat, poti sa-i explici ca o relatie este imposibila(folosind cuvinte mai blande, ca mnah). Chiar nu are sens sa continui o relatie cu un partener pe care nu-l mai iubesti.
Daca ai bani de aruncat, poti de asemenea sa-l/s-o convingi sa mearga cu tine la un psiholog.

| 010101012 a răspuns:

Ar trebui s-o sau sa-l convingi ca viata nu se termina aici si ca veti ramane prieteni.Nu trebuie sa renunte la ceva asa de pretios ca viata pentru ca te-ai despartit de el sau ea.

| CoffeeTeaOrMe a răspuns:

Mai nou, aşa se face când vrei să ţi pe cineva cu forţa.
Îi explici frumos că nu-i capăt de lume şi o să fie ok. happy