| ana234 a întrebat:

Ce as putea sa fac sa scap de timiditate? De ex. Cand ma pune prof. sa ies in fata clasei sa spun o poezie sau ceva de genu' incep sa transpir si sa tremur din toate incheieturile si uit tot. laughing Daca mai si spun o boacana si incepe clasa sa rada de mine...imi vine sa explodez de rusine.

1 răspuns:
| Cristizz21 a răspuns:

Foarte multi tineri se confrunta cu aceasta problema dar multi sunt prea orgoliosi sa o recunoasca. Primul pas in tratare l-ai facut deja, si anume sa recunosti si sa iti accepti problema. Si eu am avut aceasta problema in trecut insa nu la un nivel atat de ridicat, se numeste emotivitate, trebuie sa ai mai multa incredere in tine, sa iti spui mereu in gand ca esti cel mai bun, ca pot face orice, sa crezi asta deoarece asa este doar ca tu nu stii si nu crezi, fiecare in felul sau e cel mai bun, si daca e vorba de scoala nu te mai agita atat, nu trebuie sa fii bun la tot, si ce daca la biologie (de exemplu) esti de nota 6 si de nota asta poti sa spui in momentul in care te asculta, nu trebuie sa iti fie rusine, nu putem excela in toate domeniile poate ca si Einstein chiar daca excela in fizica/mate etc nu stia sa deseneze, sau sa agata o fata, asta nu la facut o persoana mediocra. Nu te mai gandi atat de mult la cei din jur si sa nu iti mai pese atat de mult de ce cred cei din jur, incearca sa razi cu ei nu ei sa rada de tine, fa glume pe baza ta, si mereu respira adanc.