| DelyutzaScumpikutza a întrebat:

Ce carti de citit imi recomandati in clasa a VII-a? Inafara de Elevul Dima dintr-a 7.

3 răspunsuri:
| zubyx a răspuns:

Lecturi Obligatorii Literatura Româna pentru clasa a VII-a

1. Vasile Alecsandri - Noaptea Sfântului Andrii 2. Lucian Blaga - Hronicul şi cântecul şi vârstelor 3. Geo Bogza - Cartea Oltului 4. Mircea Cărtărescu - Enciclopedia zmeilor 5. Mihai Eminescu - Poezii: Călin (file din poveste) 6. Calistrat Hogaş - Amintiri dintr-o călătorie 7. Nicolae Labiş - Moartea căprioarei 8. Fănuş Neagu - În văpaia lunii 9. Anton Pann - Năzdrăvăniile lui Nastratin Hogea 10.Literatură populară - Doine şi balade populare româneşti: 11. Mihail Sadoveanu - Anii de ucenicie 12.Nichita Stănescu - Veche întâmplare
FUNDA?

| Dana_Dana_1999 a răspuns:

Tema pentru acasa Nicolae Dabija e o carte minunata smug