| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti imi puteti recomanda sa citesc pentru cultura mea generala?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| mariamaya08 a răspuns:

Ai putea citi "Patul lui Procust" - Camil Petrescu; "Invitatie la vals " - Mihail Drumes; " Lorelei" - Ionel Teodoreanu... etc!

17 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Morometii de Marin Preda :d [nu neaparat pentru cultura ta generala]... dar pentru a rade putin poti sa citesti din Caragiale.laughing

Alte răspunsuri
| lacrimi a răspuns:

Citeste tot ce iti pica in mana! Ai de invatat cate ceva din fiecare carte! Iti spun din propria experienta! Daca vrei sa citesti ceva, ti-as recomanda urmatoarele:
E. Voynich-Taunul/ Marin Preda-Cel mai iubit dintre pamanteni/Bogdan Ficeac-Tehnici de manipulare/Fiodor M. Dostoievski-Idiotul/Mircea Eliade...Stendhal... Gasesti tu ceva sa-ti placa!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu_o_mare_enigma sa-mi imbogatesc cultura generala si ce carti cunoasteti voi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astea le-am citit la liceu... vreau altceva...mai de adolescenti de 21-25 de ani...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea citi Lorelei-ionel teodoreanu, Alchimistul-Michael scott si desigur Romeo si Julieta -William Shakespeare. Eu nu prea am citit carti pentru cultura generala, cu exceptzia operelor lui Caragiale, a Baltagului si a Morometzilor. In schimb imi plac foarte mult cartile fantasy, pe care ti le pot recomanda cu placere. happy

Alte răspunsuri
| manke a răspuns:

Acesta e un site de cultura generala interesant : http://www.poftim-cultura.ro/

| Prunaru_Christian_1996 a răspuns:

Nu prea ai ce sa inveti din Beletristica.
Ti-as recomanda "Istoria lumii de la Big Bang pana in prezent". apoi "Marea carte de cultura Generala" si alte carti la fel de interesante.
Poti intra pe litera.ro si acolo gasest mai multe si mai interesante...este editura mea preferata...
P.S. Citeste doar "Bestseller"winking

| diennuka a răspuns:

Pe aripile vantului, o adevarata poveste de viata. Dama cu camelii, iti ofera o alta imagine a Parisului si o poveste de dragoste minunata,