| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti interesante imi recomandati? pentru adolescenti.

18 răspunsuri:
| Antrax a răspuns:

Duhul desertului de Carl May

| Marii a răspuns:

Elevul Dima dintr'a saptea, care este chiar un best-seller.

Janina
| Janina a răspuns:

Anotimpurile adolescentei - Doina Iovanel Spineanu, pana in momentul de fata sunt 3 volume...insa scriitoarea doreste sa apara si cel de-al 4-lea.
este o carte de actualitate...care a pornit de la realitate, adolescentii prezentati in carte fiind prietenii fiicei Doinei Iovanel.
Totul se desfasoara in zilele noastre, cu internet, muzica noua, role si tot felul de date specifice tinerilor!
iti recomand aceasta carte din tot sufletul...

| Susai_Giorgiana_1999 a răspuns (pentru Janina):

Unde gasesc aceasta carte de cumparat fiindca am cautat si nu am gasit. Daca poti sa imi lasi un link te rog

| Nastia a răspuns:

Crima si pedeapsa-dostoievscki;
fericirea unora-maurice druon;
romanul unui adolescent miop-eliade;
tot de el-d-ra christina, sarpele;
rem-cartarescu;

| Jonsdottir a răspuns:

Jurnalul lui Cathy tongue nu mai stiu de cine e scrisa dar e draguta carteawinking

| FoXy a răspuns:

Mie imi place foarte mult cartea "Inimi in primejdie" scrisa de Mircea Serbanescu iti garantez ca nu ai de pierdut daca o citesti.

| andreig a răspuns:

Invitatie la vals- Mihail Drumes (nu ai sa regreti ca ai citit`o te asigur happy

| Lary a răspuns:

Elevul Dima dintr-a saptea... e o carte bunicica.

| Andra_6586 a răspuns:

Doi ochi albastri. e draguta cartea. dar nu'i mai stiu autorul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia este de ajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acasa si Nisipuri miscatoare de luminita aldea. Le gasesti pe net.
Andrei Spoiala

| Veex123 a răspuns:

Adevarul: Zizou Corder; Al doilea asediu: Henry H Neff; Amurg: Stephenie Meyer; Bestia: Alex Flinn; Blestemul mumiei- Goosebumps :L.R.Stine. Funda?

| Ioana_2005 a răspuns:

Aventurile lui sherlock holmes. Memoriile lui sherlock holmes. Ii super happy

| ana2o1o a răspuns:

Anotimpurile adolescentei laughing...fii serioasa, nu e o carte buna deloc.eu sunt din dr tr severin si o cunosc si pe doina iovanel spineanu[autoarea cartii] si din cate imi aduc aminte am primit de la ea acum cam vreo 2 ani una din volumele ei de carti [vol III] si pot sa zic ca nici pana acum nu am citit`o, poate doar am inceput sa o citesc si nu m`a impresionat deloc...asa ca am aruncat`o iarasi in biblioteca. O carte buna, e adevarat, ca este "jurnalul lui chaty"[cum zice una din vizitatoare ]eu am citit`o si va recomand si voua sa o cititi. singura problema este faptul ca e foarte scumpa.cam 45 lei noi. O carte mai ieftina si foarte interesanta e " pantalonii calatori". nu mai stiu exact de cine e scrisa.are 3 sau 4 volume pana in momentul actual.Si apropo harry potter ai citit? Toate volumele sunt superbe :X. Spor la citit! :*

| wwjd a răspuns (pentru ana2o1o):

Fiicele evei de lynn austin este foarte intersanta din punctul meu de vedere si am citit si pantalonii calatori de ann brashares toate cele 4 volume si sunt destul de captivante...si harry potter am cititbig grin si sunt superbe happy sau inca o carte care merita citita, ultimul devorator de pacate de francine rivers big grin

| Niki120 a răspuns:

Castell din Carpati de jules vierne o carte foarte interesanta
romanul adolescentului miop de mircea eliade o carte simpla si clara
jurnalul unui mag paolo coelho este pentru ce i care sunt filosofici dar trebuie de gindit este o carte grea
da la pamint la luna jules vierne interesanta destul daca trebuie sa prezinti mine la romina nu-i asa_>

| Amelia123Amelia123 a răspuns:

Nu sunt sigura daca ai citit-o sau nu insa este o carte foarte interesanta "Singur pe lume" de Hector Malot.