| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti preferate aveti?happy Nu carti de joclaughing)

7 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Am mai postat un astfel de răspuns, deci o să-l copiez:
Din filosofie, mi-au plăcut toate cărțile scrise de E.Cioran („Pe culmile disperării", „Silogismele Maladiei", „Lacrimi și Sfinți", etc), „Viața pe un peron" de O.Paler și „Critica Rațiunii Pure" de Immanuel Kant.
Iar din romanele polițiste și de dragoste preferatele mele sunt :
„Crimă pe terenul de Golf" și „Moarte în Nori" de Agatha Cristie; „Anna Karenina" de Lev Tolstoi, „Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război", „Suflete Tari (dramă)" și „Patul lui Procust" de Camil Petrescu, „Enigma Otiliei" de George Călinescu și „Pe aripile vântului" de Margaret Mitchell.
Baftă!

| annkaa a răspuns:

CEau:*
Twilight breaking downlove struck

| AshuraElric a răspuns:

Ultima citita...mereu.
Ultima data am citit nuvelele "Nopti la Serampore" de Mirecea Eliade, si "Sarmanul Dionis" de Mihai Eminescu happy

| JollyLulu a răspuns:

Neconventionale: Seria Twilight :X
Doine:
- Măi bădiţă, floare dulce
- Foicică trei migdale,
-Celui ce-a lăsat oftatul,
-Frunză verde şi-un dudău,
- Plânge-mă, mamă, cu dor etc.

Balade populare:
- Toma Alimoş,
-Novac şi corbul,
-Constantin Brâncoveanu,
-Pintea Viteazu, etc.

Creaţii de inspiraţie folclorică (în versuri):
-Doina, La mijloc de codru…,Ce te legeni…, Peste vârfuri (Mihai Eminescu),
-Doina (Octavian Goga),
-Doina (George Coşbuc),
-Doina, De-aş avea, (Vasile Alecsandri),
-Cântec sfânt, Cântec de leagăn (Ştefan Octavian Iosif) etc.

Fabule:
-Boul şi viţelul, Câinele şi căţelul (Grigore Alexandrescu),
-Bivolul şi coţofana (George Topîrceanu).

Texte descriptive în proză:
- Ţara de dincolo de negură, Cetatea Neamţului, Portretul lui Ştefan cel Mare din,,Fraţii Jderi", volumul I, Ucenicia lui Ionuţ (Mihail Sadoveanu),
-Portretul lui Ştefan cel Mare fragment din,,Letopiseţul Ţării Moldovei" (Grigore Ureche),
- Pe drumuri de munte (Calistrat Hogaş),
- Românii supt Mihai-Voievod Viteazul (Nicolae Bălcescu)

Texte descriptive în versuri:
-Iarna, Miezul iernei (Vasile Alecsandri),
-Vara, În miezul verii (George Coşbuc),
- Brumărel, Mărţişor (Ion Pillat) etc.

Texte narativo - descriptive în versuri:
-Scrisoarea III (Mihai Eminescu)

Texte lirice:
- Revedere (Mihai Eminescu),
-Creion, Vânt străin (Tudor Arghezi),
-Vară (Lucian Blaga),
- Mama (Nicolae Labiş) etc.

Experimentul poeziei ca joc de cuvinte:
-Vine primăvara! (Grete Tartler)

Experimentul poemelor lirico – epice: Basmul toamnei, din volumul,, Jucării pentru
Lily"(Ionel Teodoreanu)

Parabole: Parabola celor doi fii chemaţi a lucra via tatălui lor, Parabola grăuntelui
care creşte fără ştirea omului etc.

Schiţe: D-l Goe (Ion Luca Caragiale), Prostia omenească, Povestea unui om leneş (Ion
Creangă), Întâiul drum (Ion Agârbiceanu) Ierni jilave (Gib I. Mihăiescu), Vestitorii (Mihail Sadoveanu) etc.

Romane şi nuvele din literatura română: Sobieski şi românii (Costache Negruzzi),
Amintiri din copilărie (Ion Creangă), Palatul de cleştar, Hagi-Tudose (Barbu Delavrancea), Moromeţii, Viaţa ca o pradă (Marin Preda), Hotarul nestatornic (fragmente din romanul,, La Medeleni") (Ionel Teodoreanu) etc.

Romane şi nuvele din literatura universală: Morcoveaţă (Jules Renard), Piciul
(Alphonse Daudet), Micul prinţ (Antoine de Saint-Exupéry), Minunata călătorie a lui Nils Holgerson (Selma Lagerlöf), Prinţ şi cerşetor (Mark Twain), Marile speranţe (Charles Dickens) etc.

Reportajul: Privelişti şi sentimente, Cartea Oltului, Ciuş, În nopţile cu lună femeile torc
cânepa, Veneam la vale (Geo Bogza) sau un reportaj aparţinând stilului publicistic. Din literatura universală, reportajul se poate ilustra prin schiţele lui Herman Melville din Encantadas sau insulele fermecate.

Amintiri: La Broşteni, La scăldat, Procitania, Pupăza din tei etc.(Ion Creangă), Amintiri
dintr-o călătorie, În munţii Neamţului (Calistrat Hogaş)

Memorii: Cea dintâi învăţătură (Nicolae Iorga)

Cugetarea: Scrisoare cu tibişirul (Tudor Arghezi), Poezia populară (Garabet
Ibrăileanu), Cărţile au suflet (Nicolae Manolescu)

Parodia: Fapt divers (Ana Blandiana)

Corespondenţa literară : Istoria unei plăcinte (Costache Negruzzi)

Poemul în proză: Cântarea României (Alecu Russo)

Experimentul desfiinţării graniţelor dintre genuri, specii şi forme literare: La ce
latră Grivei? din volumul,, Unde fugim de-acasă " (Marin Sorescu)

funda?:X

| Sharlyzz a răspuns:

Buna,imi plac cartile ce isi pastreaza suspansul pana la ultima pagini, cum ar fi :
Elevul Dima dintr-a saptea
Zece negri mititei
Crima din Orient Express
Lorelei ...etc

| MloweyPryss a răspuns:

Holocaustul!big grin

| radaradamata a răspuns:

Elevul dima dintr-a saptea(o citesc chiar acum )
insemnarile unei pustoaice
colectia vampirii din morganville(e geniallla)

si nu mai stiu ce sa iti recomand big grin