| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti trebuie sa citesc sa-mi dezvolt vocabularul?

6 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Un dictionar laughing.

| Bishop a răspuns:

Nu conteaza ce, doar citeste!

| Paris a răspuns:

Trebuie sa citesti! Asta e important. sa citesti, carti, reviste, ziare, dictionare, orice. orice ai citi este spre binele tau, spre ajutorarea vocabularului tau happy

| nutzu' a răspuns:

Kamasutra! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

D-alea cu cuvinte.

| hyperion a răspuns:

Unii scriitori sunt inzestraţi cu un talent lingvistic ieşit din comun, de ex:Jose Saramago, Elfriede Jelinek, Fernando Pessoa("Cartea neliniştirii"), Huysmans("În răspăr","Liturghia neagră"). Eu i-am citit cu dictionarul in mana, iar cuvintele necunoscute le-am subliniat(pe dex...). Cand întalneşti de mai multe ori acelaşi cuvant îl reţi, acesta e secretul vocabularului.