| TPU.ro a întrebat:

Ce chestie pe baza de Inteligenta Artificiala ti-ar placea sa se inventeze in urmatorii ani?

25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Robotul sexual femenin, va iesi la vanzare peste cativa ani dar nu se stie exact. Atunci vedem femeile cum isi scot ochii neavand un partener de viata, daca nu stiu sa stea cu un barbat la casa lor. Robotii sexuali vor fi disponibili si pentru femei care nu cred intr-o relatie stabila (varianta barbat).

| Adry05 a răspuns:

Aplicatia aia pe care o au acum in dezvoltare care face programarile in locul tau. Doamne, urasc sa sun sa-mi fac eu progrmari sau sa comand ceva, chestia aia ar fi geniala.

| RAY a răspuns:

Visul meu cel mai mare este sa ne putem muta la propriu intr o lume virtuala dar cu toate cele 5 simturi, sa calatorim prin univers prin alte tari etc
si desigur sa devenim roboti dar constienti de existenta noastra
mai multe despre inteligenta artificiala aici http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......ui_22.html

| anonimg a răspuns:

Smartphone-urile să scrie pe TPU prin comandă vocală într-un mod mai corect, și nu așa cum arată în următorul exemplu:
"Smartphone urile se scrie pe t p u prin comandă vocală în termen mai corect"

| Donsavas a răspuns:

Ceva realist, nu SF. Cei de mai jos visează la realitate virtuală.
Nu, nu am nevoie sa mi conectez creierul la un calculator, ii este net superior. Vreau sa se inventeze un nou aparat de imagistică care sa evidențieze chimia creierului. Asa aflăm ce ne lipseste fiecăruia dintre noi.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Donsavas):

Nu exista chestii SF. Acum 2000 de ani telefonul era SF, pana si veceul din casa era SF.

| Donsavas a răspuns (pentru Ionut58282856):

Da. Eu vreau altceva.

| flixbuster a răspuns:

Ar fi ideal ca Inteligenta Artificiala sa poata suplini deficitul de Inteligenta Naturala in cazul indivizilor care sufera de Prostie Naturala.

Din pacate, la fel cum Nobel a inventat dinamita pentru sapat tunel in munti si oamenii s-au apucat sa se omoare cu ea, fara a fi fatalist ci doar realist, suspectez ca oamenii vor gasi foarte rapid cai sa folosesasca Inteligenta Artificala pentru a stapani (si la nevoie omori) alti oameni. Deja se lucreaza intens la arme care sa traga singure (oficial, acum cel putin, intotdeauna decizia/comanda de tragere trebuie luata/data de un om).

| BlackRose03 a răspuns:

Un univers holografic in miniatura unde toate fiintele sa aiba inteligenta artificiala, dar si emotii(nu sentimente)care sa fie dictate de o "baterie" de unde provine toata informatia numita creier si sa nu realizeze ca sunt de fapt niste roboti, ceea ce numesc roboti fiind total diferiti comparativ cu ei in acest univers si fara a avea posibilitatea de a vedea vreodata cum arata fiintele adevarate(respectiv cei ce i-au creat).
Ar fi si dezavantaje...adica atat oamenii cat si animalele ar fi limitati fizic si psihic neavand capacitatea de a-si folosi potentialul la maxim si ar trai intr-o miniciuna,singurul lor scop fiind reproducerea datorata faptului ca nu sunt vii si in urma procesului de imbatranire(cand se consuma bateria si nu exista o sursa care sa o reancarce)ajung sa se stinga,murind.
Sursa care sa reancarce bateria va fi descoperita in functie de nivelul la care se afla civilizatia deoarece va rezulta in urma a miliarde combinatii si incercari,respectiv dupa trilioane de ani de evolutie tehnologic a unei forme de viata inteligenta. Aici moartea este asemenea starii unui telefon care nu e pus la incarcat o lunga perioda de timp.
Fiintele reale care au fost de la inceputuri si nu create de altii sunt mult mai complexe decat robotii si nu au o limita in nimic,reancarcarea fiind ceva inexistent acolo.
Cum diferentiezi un robot de o fiinta ce nu detine inteligenta artificiala?
Pai robotii sunt mult mai simpli si nu au un scop anume in afara de reproducere si au nevoie sa-si reancarce bateriile(mancare, apa...).Ei pot inventa alte creaturi si mai simple decat ei, alti roboti fara sa realizeze ca ei insisi sunt roboti.
Fiecare univers creat cu fiinte ce detin inteligenta artificiala creeaza creaturi tot mai simple in comparatie cu ei.
Dar ei nu pot realiza toate astea si traiesc crezand ca sunt cei reali, nu niste simpli roboti, constructii a unor forme de viata REALE sau ai altor roboti mai avansati decat ei ce au fost creati la randul lor de alti roboti si mai avansati sau chiar de fiinte vii.

IRONIA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bucatari, fermieri, maturatori etc. automatizati.
Pe principiu ceva sa le dea rekt astora de se lasa de scoala laughing
Si asa in Japonia sunt deja ospatari cu AI.

| CdeMetal a răspuns:

As vrea sa imi pot baga mintea intr-un calculator, se pune?

| denisTiky a răspuns:

Un robot care sa poata sa simta absolut toate sentimentele umane, sa ne ajute cand suntem tristi, sa dea sfaturi (de pe internet) sa stie sa gateasca, repare, spele, etc pentru oameni sau chiar sa ne fie partener de viata pentru cei ce nu doresc unul real, adica un om.

| DoctorWh0 a răspuns:

Mi-ar place sa se inventeze ceva gen Jarvis din IronMan, nu ca Google Home sau Alexa, ceva mai complicat.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Stiti jocul Detroit: Become Human?

Vreau un Connor personal big grin

| Ionut58282856 a răspuns:

Ceva frigidel intergalactic care sa imi dea papa cand vreau. Sa poti sa traiesti vesnic cu creierul bagat intr-un robot, deja s-a facut un test cu un soricel de laborator.

| SupMates a răspuns:

O aplicatie care sa fie suficient de bine facuta incat sa poti discuta la propriu cu ea ca si cu orice alta persoana, sa iti poata da sfaturi si sa fie chiar un ajutor pentru telefon, dandu-i acestuia o personalitate si facand telefonul un asistent si de asemenea un prieten big grin (vise, stiu), aplicatia putand sa lege prietenie cu mai multe persoane si preferabil ca aceasta sa nu fie conectata in mod direct la internet pentru a nu putea fi influentata si monitorizata de afara.Frumos ar fi si sa inlocuiasca vechile metode de blocare a ecranului.

| RaduFlorentin34 a răspuns:

Mie mi-ar place sa se inventeze posibilitatea de a putea mirosi, prin un dispozitiv (Youtube)

| serban57 a răspuns:

Un guvern nou. Cred ca si asistentii virtuali din prezent, fie ei cat de prosti, ar conduce mai bine ţara.

| Diavolo18 a răspuns:

Un aparat de copiat bani fara sa fie depistati ca-s falsi big grin

| StefanGGXX a răspuns:

Eu mi-as dori sa putem deveni nemuritori, sa putem locui pe toate planetele chiar si in celalte galaxi si sa aflam multe despre Universul Nostru. Poate chiar sa devenim roboti putin, adica cu aceiasi inteligenta a noastra, dar cu corpuri posibil schimbate.

| Daniel987 a răspuns:

Cate un super computer/ masinarie in fiecare spital care depistează singur, fără marja de eroare, o afectiune, o boală..etc si tratarea acesteia, mașinării care pot vindeca boli incurabile in prezent

| Tramadol a răspuns (pentru Daniel987):

Ma gandeam si eu la asta. Gandindu-ma ca o masinarie functioneaza pe un algoritm iar in medicina algoritmii sunt doar in linii foarte mari, fiecare pacient fiind diferit in detalii, deocamdata nu vad o solutie, dar hei, poate se va realiza, si multumesc ca te gandesti la semenii tai! Fara niciun sarcasm.

| Robica2003 a răspuns:

Ar fi interesant ca inteligenta artificiala sa realizeze navete capabile sa se deplaseze atat de repede incat sa putem calatorii in alte galaxii. Si nu ma refer la o viteza mai mare decat cea a luminii, ca in filme, deoarece este imposibil. Pe ce data viteza noastra ar fi mai mare decat cea a luminii, aceasta nu va mai ajunge pe retina noastra, deoarece ar fi mai lenta laughing. Dar ar fi frumos sa se construiasca o naveta cu care se poate calatori aproape de viteza luminii.

| Dragomir_Diana_1981 a răspuns:

Niste masinarii care sa ia decizii mai bune decat politicienii, mai ales in ce priveste alocarea banilor publici.
Also, as vrea un tool care sa ne anunte pe toti cand politicienii mint (minciunometru).