| Nastas11 a întrebat:

Ce colegiu din Galați m-ar ajuta pentru informatică sau mai departe la Universitate, mai exact ce specialități sunt?

Și care e diferența dintre Facultatea și Universitatea, am înțeles că Universitatea oferă un avantaj ca IT-ist.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Pai tie ți se potrivește matematica-informatica, profil real.

Universitatea e compusă din mai multe facultăți. (Cum e de exemplu Universitatea Politehnica, Facultatea de Inginerie in Limbi Străine). Practic te vei duce la o universitate, dar vei alege o facultate din cele prezentate. (La tine bănuiesc ca informatica va fi).

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Universitatea este formata dintr-un grup de mai multe facultati!

Este ca si cum ai avea o scoala foarte mare, numita "universitate" care are cel putin 2 clase cu diverse profile, numite "facultati".

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste denumirea de colegiu, este acelasi lucru cu LICEUL!

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste cererea ta, ca sa ajungi la o Facultate de IT. va trebuii sa mergi la un liceu de matematica-informatica.

| emilllyya a răspuns:

1. Oricare. Numai sa fie mate-info si de pteferat intensiv info. Desigur, sa fie bun, nu cu medii de 5.
2. O universitate are mai multe facultati. Atat. E imposibil sa mergi doar la una din ele.

| Nastas11 explică (pentru emilllyya):

Dar cu media 8, care e cel mai bun colegiu din Galați?

| emilllyya a răspuns (pentru Nastas11):

Nu stiu. O sa primesti oferta educationala si vei vedea mediile de anul acesta. Te ghidezi dupa ele