| DSabb a întrebat:

Ce credeti ca se va da maine la examen? happy Aveti emotii? Daca da, cum reusiti sa le controlati?

12 răspunsuri:
| LittleMissCupcake a răspuns:

Hello. Eu nu mai pot de emotii! Simt ca mor de frica crying Am tot invatat si sper din suflet sa obtin o nota mai mare de 9. Eu imi doresc cel mai mult sa ne dea fabula. In orice caz, va urez mult succes tuturor!

| DSabb explică (pentru LittleMissCupcake):

Si eu la fel ca tine imi doresc sa iau nota mare la romana pentru ca la mate sunt 0 si cred ca o sa iau 3winking Eu aveam mari emotii. dar m-am mai linistit cu gandul ca o sa fie totul bine si o sa ma descurc! Bafta si tie :*

| LittleMissCupcake a răspuns (pentru DSabb):

Multumesc happy

| DSabb explică (pentru LittleMissCupcake):

Tu din ce ai invatat mai mult?

| LittleMissCupcake a răspuns (pentru DSabb):

Pai am invatat foarte bine rolul semnelor de punctoatie (mai ales virgula), mijloacele de imbogatire a vocabularului (derivarea, compunerea conversiunea), propozitiile subordonate, schita, nuvela, basmul, balada, fabula etc. Tu?

| DSabb explică (pentru LittleMissCupcake):

Si eu la fel. cel mai bine am invatat schita, nuvela, basmul, balada, fabula. dar mai am de invatat rolul semnelor ca nu le stiu asa bine

| PsihopedagogCristinaM a răspuns:

Heyhappy Si eu am dat examenul anul trecut si crede-ma ca nu o sa te ajute foarte mult toate partile de propozitiehappy. Tot examenul se bazeaza pe inventivitate si DEFINITII. In prima parte veti avea o opera studiata(balada, nuvela, basm etc.) niste cuvinte intr-o propozitie sa spuneti ce parti de vb sunt. sa definiti niste cuvinte din text..si sa le folositi intr-un context. iar in a 2a parte o propozitie de analizat. O strofa de analizat si o compunere de redactat despre un subiect banal(anul trecut a fost Un peisaj de natura). Bafta si sa luati note cat mai mari>big grin

| alexxxu a răspuns:

Pentru astia cu emotii ganditi-va ca e doar o simpla teza si nu va mai stresati ca va faceti mai mult rau

| ciprian1997 a răspuns:

Sincer cred ca se va da fabula si rezumat...
Am destule emotii dar sper sa treca cand voi intrea in clasa
Ce medie ai pe 5-8?

| DSabb explică (pentru ciprian1997):

9.31 am tu?

| ciprian1997 a răspuns (pentru DSabb):

9.33 tongue