| Whatthehell66 a întrebat:

Ce credeti despre adolescentii EMO? Cum ii vedeti din punctul vostru de vedere?

Răspuns Câştigător
| εїз Ir εїз a răspuns:

Sunt si ei niste oameni, dar din cauza supararilor si necazurilor in dragoste, familie sau pur si simplu din viata, sunt mai altfel, cautand motive sa-si faca rau si sa se distruga pe sine insusi. Dar daca privesti aceasta "mica problema" mai atent, are si ceva putred la mijloc.Acesti oameni, practic, isi distrug propria-si viata... Dar, lumea, din pacate, ii percep pe acesti tip de tineri(in general) mai deplasati de lumea reala. Faza cu taiatul venelor si sinuciderea nu e degeaba, nu? are un motiv! Pentru ca unele persoane si chiar bucatele din trecut i-au adus in aceasta stare fara scapare.:*pup

10 răspunsuri:
| anaid a răspuns:

Si ei copii necopti la minte care vor sa atraga atentia prin felul lor vestimentar si prin taieturile de lama dupa mainihappy

| Emeraude a răspuns:

Nu am o parere clara, din moment ce nu am stat niciodata de vorba cu unul care sa reprezinte intocmai apartenenta la acest stil, ci doar cocalari care asculta manele sub cearsaf ori fake-uri ieftine.Deobicei, nu pun etichete fara a fi in cunostinta de cauza (repet, de obicei, uneori imi mai scapa si mie big grin), dar mi se par a fi niste copii frustrati, care se victimizeaza, care isi hiperbolizeaza problemele (probleme care apar in viata fiecarui adolescent, in viata fiecarui OM ), pesimisti, isi exprima furia/teama/deznadejdea/frustrarile printr-un comportament retras, adoptand o vestimentatie/infasitare cat mai "intunecoasa".
In Romania nu vei intalni astfel de copii, mai mult ca sigur, orice mi-ai replica. La noi sunt doar, dupa cum am spus mai sus, fake-uri ieftine, imitatori jalnici, intr-un cuvant "pseudo-emo".
Din punctul meu de vedere, ar trebui sa-si rezolve probleme de comunciare, sociale, ar trebui sa existe anumite programe care sa-i ajute pe acesti copii, pentru ca pana la urma e o problema ce tine de psihologie, nu?
Personal, nici nu-i agreez, dar nici n-am ceva in mod special cu ei. Fiecare e liber sa alega ce mod de viata vrea sa duca, atata timp cat nu-i deranjeaza voit pe ceilalti.
Important este insa sa-ti traiesti viata, sa te bucuri din plin de ceea ce iti ofera ea, nu e timp pentru lacrimi, pentru lamentari, e prea scurt timpul pe care il avem la dispozitie...
Succes, o viata cat mai roz tongue!

| Messyhair a răspuns:

1. Mie nu-mi place stilul lor.
Si 2 pot sa zic chiar ca nu mai sunt la moda, adica parca chestia asta emo a fost acum vreo 2 ani, parca nu mai pare atat de interesant.Sunt emo si ce? Nu mai are acelasi farmec ca la inceput, cand toata lumea ii considera niste ciudati.

Oricum mie una, nu-mi plac.

| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a răspuns:

Nu am nimic cu ei:lumea nu ar trebui sa urasca pe ceilalti caresunt mai diferiti:e felul lor de a fi si nu am absolut nicio problema cu Emoistihappy

| babygyrl a răspuns:

Nu am nimic cu ei. Lumea nu ar trebuie sa ii urasca pentru ca asa sunt. Poate sunt prea tristi, trec prin depresii. Cred ca cel mai bine ar fi ca sa ii ajutam sa treaca peste ce se petrece cu ei si poate se vor schimba.

| dllm. a răspuns:

Salut :*
pai.eu nu am nimic cu ei. dar sincer ma sperie :-s. nu stiu de ce fac ce fac, probabil asa sunt si restul prietenilor lor thinking sau nu?

| Andruta a răspuns:

Sunt la fel ca si noi.Adolescentii emo incearca doar sa atraga atentia celorlalti asupra problemelor pe care le au.Nu toti vor sa se arunce de pe bloc si nici sa se taie.Fiecare are modul lui de a fii. Ii vad ca pe niste adolescenti ce vor sa fie potin mai speciali si care nu tin cont de parerile altora.winking

| Reew a răspuns:

Din punctu meu de vedere nu-i vad prea okey sau cu un viitor stralucit. Putin ma sperie, dar asta e daca i-a lasat Dumnezeu pe pamant inseamna ca au si ei rostu lor.Parerea mea...

| buzz_1876 a răspuns:

Consider ca sunt niste persoane care nu stiu ca viata poate fi frumoasa.
poate fi frumoasa fara sa ti se intample ceva deosebit.
poate fi frumoasa prin simplul fapt ca traiesti.
consideri ca acesti adolescenti ar trebui sa ceara ajutor de la o persoane ca sa ii aduca pe drumul cel bun.
daca esti emo, mai bine ai renunta la asta, caci nu esti mai "cul" sau mai bine vazuta.

| madutza_dwdwlyna a răspuns:

Adolescentii EMO au fost si ei "simpli sa zic asa"

Pana cand au inceput sa aiba probleme cu parintii, prietenii, gagicul...

Si sa se inchida singuri in ei sa nu mai discute cu nimeni

Asa incep sa se manifeste altcumva
de a se: "droga"
de a se taia pe maini
De a se imbraca "ciudat cum spun unii"
tunsori...
pircing-uri
tatuaje

Si tot asa...

Credeti ca e ceva simplu pentru iei?

Si iei sunt persoane la fel ca toti cei lalti dar alt gen...

Cum sunt : Catolici, ortodocsi, musulmana
etc